Tgrt Haber

Kayseri'den dünyaca ünlü Belçika çikolatasına rakip çıktı

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
20 Kasım 2023 14:44 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 14:47
Çikolata,Belçika

Kayseri’de kadınların ürettiği katkı koruyucusuz el üretimi çikolatalar dünyaca ünlü Belçika çikolatasına rakip oluyor. Sarıoğlan Kadın Kooperatifi Başkanı Gülten Ardahan, ''Yiyebileceğiniz en sağlıklı çikolataları üretiyoruz'' dedi.

Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde Vali Gökmen Çiçek’in önderliğinde kurulan kadın kooperatifinde el yapımı çikolatalar üretiliyor. Katkısız, koruyucusuz, tamamen el yapımı olan çikolatalar gördüğü ilgi ile dünyaca ünlü Belçika çikolatası ile yarışıyor.

''TÜRKİYE’NİN EN LEZZETLİ ÇİKOLATALARINI ÜRETİYORUZ''

Sarıoğlan Kadın Kooperatifi Başkanı Gülten Ardahan, ''Kooperatifimiz 5 Ekim 2022 tarihinde kuruldu. Bir yılı geçkin süredir çikolata üretimi yapıyoruz. Buna ek olarak pastane kafe de açtık. 2 işletmemizde 7 bayan üye ve 3 tane çalışanımızla 10 kadına iş istihdamı veriyoruz. Bu işe Vali'mizin destekleri ile başladık. Biz kooperatifçiliğin ne olduğunu bile bilmiyorduk. Onun sayesinde öğrendik. Kentimizde çok güzel kadın kooperatifleri kuruldu. Bunlardan biri de biziz. İçlerinde farklı ürün üretenlerden biri de biziz. Burada Belçika çikolatası üretiyoruz. Türkiye’nin en kaliteli çikolatasını üretiyoruz. Katkı koruyucu eklemiyoruz. Yiyebileceğiniz en sağlıklı çikolataları üretiyoruz. Makine üretimi değil, hepsi el üretimi. Burası küçük bir yer ama burada küçük bir fabrikamız var diyoruz. 1 makine ile başladığımız çikolata dükkanımızda şu an 3 çikolata makinesi ile devam ediyoruz. Başladığımızda çikolata dolabımız bile yoktu, şu an o da var. Daha emin adımlarla ilerliyoruz'' şeklinde konuştu.

Kayseri'den dünyaca ünlü Belçika çikolatasına rakip çıktı

ASGARİ ÜCRET VE SİGORTA İLE TAÇLANDIRACAĞIZ

Kooperatiflerin kadınlara çok şey kattığını dile getiren Ardahan, ''Kadınlarımızın hepsi evde oturuyordu ve hiçbir iş yapmıyordu. Sıkıldıkları için kurslara geliyorlardı. Orada aldıkları belgeler için 'biz bunları ne yapacağız' diyorlardı. Şu an hepsi bir iş sahibi oldu. Kendine özel kazançları oldu. Çok kısa bir süre sonra asgari ücret ve sigorta ile bu işi de taçlandıracağız. Kısa zamanda çok fazla işler yaptık'' dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...