Tgrt Haber

Mahkemede Timur Cihantimur ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: TGRT Haber
21 Haziran 2024 09:42 - Güncelleme : 21 Haziran 2024 09:48
Mahkemede Timur Cihantimur ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

İstanbul'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan Timur Cihantimur ABD'de ikinci kez hakim karşısına çıktı. Yargılanmasına devam edilen Cihantimur ile ilgili intihara teşebbüs iddiaları ortaya atıldı.

İstanbul'da karıştığı ölümlü trafik kazasının ardından ABD'ye kaçan yazar Eylem Tok'un oğlu Timur Cihantimur’un ABD’deki yargılanmasına devam edilirken mahkemenin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Türkiye'nin iade talebi üzerine Boston'da yakalanan 17 yaşındaki Timur Cihantimur'un iade süreciyle ilgili yargılamada tutukluluk halinin devamına karar verildi. ABD’deki duruşmadan ise çok ilginç detaylar ortaya çıktı.

Cihantimur’un avukatlarının sanığın serbest bırakılması için hakime yalvardıkları belirtildi. Öte yandan Timur Cihantimur’un avukatı intihara teşebbüs ettiği ve kendisine yeniden zarar vermesini engellemek için de üzerinin de çırılçıplak soyulduğu belirtildi.

Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un ABD sonrası yeni planı ortaya çıktı: Küba ve özel okul ayrıntısı - 8

"YALVARIYORUM SİZE BU GENÇ ADAMI SERBEST BIRAKIN"

Gazeteci Emrullah Erdinç duruşmada yaşananları sosyal medya hesaplarından şu sözlerle anlattı...

"Timur Cihantimur’un yargılandığı duruşmada neler yaşandığını çok kısa özetleyebilirim aslında size! Cihantimur’un avukatı şöyle bir cümle kullandı hakime; “yalvarıyorum size bu genç adamı serbest bırakın! Yalvarıyorum size bu genç adamı kefaletle bırakın biz kaçmayacağının garantisini sizlere veriyoruz” konuşmasını gerçekleştirdi.

Onun karşılığında ABD Adalet Bakanlığı’nın da bu dava için atamış olduğu bir avukat vardı. Buraya baktığımızda da gerçekten de en güzel şekilde iddia makamı olarak Türkiye’yi savundu diyebiliriz.

"BABASI ÇOK GÜÇLÜ ÇOK PARASI VAR! KAÇACAKLARDIR!"

O da şu şekildeydi: “Bu kişiler kaçmaya meyillidir. Her zaman da kaçacaklardır. Daha öncesinde Annesi ile kaçıyordu. Şimdi de babası çok güçlü çok parası var. Babası sahip olduğu bu para ile birlikte çok rahat bir şekilde kaçırabilir.”

Avukatın savunması da bu şekilde oldu ve daha doğrusu karşı tarafın savunmasını bu şekilde çökertti diyebiliriz.

Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un ABD sonrası yeni planı ortaya çıktı: Küba ve özel okul ayrıntısı - 7

"TİMUR CİHANTİMUR İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ"

Timur Cihantimur’un avukatı önce söz aldı ve geçen duruşmada olduğu gibi yine cezaevi koşullarından bahsetti. Özellikle şöyle bir cümle kurarak savunmasına başladı: “Genç adam 3 gündür tecrit ediliyor. İntihara teşebbüs etti. İlaçlarını alamıyor ve farklı ilaçlar verdiler. O ilaçlar da kendisine alerji yaptı durumu iyi değildi.”

Bulunduğu cezaevi koşullarının da ne kadar kötü olduğundan bahseden avukat kendisinin hem şiddet hem de intihara teşebbüs olaylarından kaynaklanarak cezaevi hakkında da yani ıslah evi hakkında da işlem başlatılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı da bu talebi yerinde buldu hemen bu tutukevi ile ilgili de bir soruşturma başlatılacağını söyledi.

"BOSTON’DA EVLERİ VAR! HER TÜRLÜ GARANTİYİ VERİYORUZ"

Sonrasına da yine konuşmalarına devam etti avukat ve kurgusu şu şekildeydi “Bu çocuk annesi üzerinden kaçtı ve aslında kaçma niyeti hiçbir zaman olmadı. Buraya geldi eğitim hayatına devam edecekti okul tuttular ve yerleşti buraya.

Eğitim hayatına devam etmek istiyor” diye belirttiler. Ve babası ile ilgili ekonomik durumunun çok iyi olduğunu babası istediğiniz zaman istediğiniz kefaleti buraya ödeyebileceğini ve Boston’da iki evinin bulunduğunu söyleyerek ben her türlü garantiyi size veriyorum kesinlikle kaçmayacaktır diye belirtti.

Mahkemede Timur Cihantimur ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı! - 3. Resim

"TÜRKİYE’YE İADE EDİLİRSE CAN GÜVENLİĞİ YOK"

Daha sonrasında konuşmaya diğer avukat devam etti ve sanık Türkiye’ye eğer iade edilirse hem cezaevi koşulunda hem de normal hayatında bu çocuğun artık can güvenliği yoktur. Hem de ABD vatandaşıdır. Can güvenliğini korumamız için kesinlikle burada kalması gerekiyor."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...