Tgrt Haber

Meteoroloji'den 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı: Şiddetli kar geliyor (9 Aralık Cumartesi Hava Durumu)

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
09 Aralık 2023 09:55 - Güncelleme : 15 Aralık 2023 11:06
meteoroloji,hava durumu,yağmur,kar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan hava durumu raporuna göre, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi. Yapılan tahminlere göre Türkiye'nin büyük bölümü soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında olacak. Bazı bölgelerde yoğun kar ve karla karışık yağmur bekleniyor.

Hafta sonu plan yapanlar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden peş peşe uyarılar geldi. Yapılan hava durumu tahminlerine göre Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisini göstermeye devam ediyor. 

Yurdun bazı bölümleri parçalı ve çok bulutlu seyrederken, Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçmesi bekleniyor. İşte 9 Aralık Cumartesi günü hava durumu...

2 BÖLGEDE KAR VAR

Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli, olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun yükseklerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

SICAKLIK AZALIYOR

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar ise genellikle güneyli, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ile Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli (40 - 60 km / saat) olarak esecek.

https://twitter.com/meteoroloji_twi/status/1733347881770258463

KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT

Yağışların Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyi ve batısında kuvvetli olması beklendiğinden muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısı yapıldı.

Rüzgarın ise Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeyli yönlerden Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40 - 60 km /saat) olarak esmesi bekleniyor. Bu nedenle ulaşımda aksamalar yaşanabileceği belirtilirken, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı uyarıda bulunuldu.

36 İLDE SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yaptı. Turuncu kodlu uyarı yapılan iller; Sakarya, Antalya, Mersin, Adana, Adıyaman ve Diyarbakır.

Sarı kodlu uyarı yapılan iller ise; Ankara, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye, Düzce.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

VALİ GÜL'DEN İSTANBULLULARA ÇAĞRI

İstanbul Valisi Davut Gül, vatandaşlardan soğukta sokakta kalan evsizleri 112'ye bildirmelerini istedi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Vali Gül, İstanbul'da hava sıcaklığının 5 derece olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Ekiplerimiz sokaklarda yaşayan evsizleri uygun mekanlara naklediyor. Hemşehrilerimizden, gördükleri evsizleri 112'ye bildirmelerini rica ediyoruz. Kimse aç ve açıkta kalmasın."

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA: Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Tekirdağ ve Balıkesir çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri ile Balıkesir'in kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat)eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Çok bulutlu, Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzeybatısı kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla Bolu çevrelerinin karla karışık yağmur, yükseklerinin yoğun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batısı ile zamanla genelinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, doğusunun iç kesimlerinin yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güney yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren güney ve batısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...