Tgrt Haber

Sarıyer'de otluk alanda yangın çıktı, alevler bir anda büyüdü

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 Haziran 2024 22:48 - Güncelleme : 18 Haziran 2024 03:14

İstanbul Sarıyer'de bulunan otluk alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle giderek ilerledi. İtfaiyenin yoğun müdahalesiyle alevler 9 saat sonra kontrol altına alındı.

Sarıyer'de otluk alanda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Ferahevler Mahallesi Fıstık Çamı Sokak'taki otluk alan alev alev yandı. Kısa sürede büyüyen alevler geniş alana yayılırken, çevrede yoğun duman oluştu. Yangının yerleşim yerlerine ulaşmasından endişe edildi. Dün saat 17.00’de başlayan yangın itfaiye ekiplerinin çabasıyla 9 saat sonra tamamen kontrol altına alındı.

İstanbul Valisi Davut Gül sosyal medyadan yaptığı açıklamada son durumu aktardı:

"Sarıyer İlçesi Ferahevler Mahallesi’nde bulunan Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne ait ağaç depolama alanında yangın çıkmıştır. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle saat 22.30’da kontrol altına alınmıştır. 

Depolama alanının tahta malzemelerden oluşmasından dolayı, içten yanma ihtimaline karşı  soğutma çalışmaları bir süre daha devam edecektir. Yangında ölen ya da yaralanan yoktur. Geçmiş olsun."

Sarıyer'de otluk alanda çıkan yangın büyüdü, alevler durdurulamıyor - 1. Resim

Olay yerine itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ekiplerin soğutma çabası sürüyor.

Sarıyer'de otluk alanda çıkan yangın büyüdü, alevler durdurulamıyor - 2. Resim

SARIYER BELEDİYE BAŞKANI OKTAY AKSU'DAN AÇIKLAMA

Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu yangın ile ilgili, “Yangın şu anda tamamen kontrol altına alınmış durumda. Arada bir alevin artması vatandaşlarımızı endişelendirmesin" dedi.

'BİR TALİHSİZLİK OLDU'

Olay yerine gelen Sarıyer Belediye Başkanı Oktay Aksu, "Burası, budanan ağaçların ve toplanan çalıların atıldığı bir alan. Biz bunu büyükşehir belediyemizle bayramdan önce görüşmüştük. Bayramdan sonra da burayı, büyükşehrin atık toplama alanına deplase edecektik. Bir talihsizlik oldu. Bugün akşamüzeri burada bir yangın çıktı. Fakat, itfaiye ekiplerimiz olsun İSKİ, Büyükşehir, Emniyet Müdürlüğü, Kaymakamlık olduğu gibi herkes seferber oldu. Şu anda tamamen kontrol altına alınmış durumda. Arada bir alevin artması vatandaşlarımızı endişelendirmesin, iş makineleriyle alttaki kısımların da soğutulması amacıyla yapılan bir çalışma. Birkaç saat daha bu söndürme, soğutma çalışmaları devam edecek. Hepimize geçmiş olsun. Endişelenecek bir durum yok. Ölen yaralanan yok. Yangının neden çıktığıyla ilgili şu an elimizde bir veri yok. Kaç metre olduğunu bilmiyoruz. Yıllar boyu bu depolanmış. Belki içinde gazlar oluşmuş, onların da etkisi olabilir. O nedenle bilim insanlarıyla da bir araya gelip daha detaylı bir açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağız" diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...