Tgrt Haber

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi...

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: tgrthaber.com.tr
19 Mart 2024 11:28 - Güncelleme : 19 Mart 2024 13:57
MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi...

Son dakika haberi: MİT, PKK/KCK sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Bişeng Brüsk kod adlı Rojda BİLEN’i Süleymaniye’de etkisiz hale getirdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı PKK'nın sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Bişeng Brüsk kod Rojda BİLEN’i Irak/Süleymaniye’de etkisiz hale getirdi.

SÖZDE SORUMLU

Rojda BİLEN, örgütün gençlik topluluğu olarak adlandırdığı yapıdaki tüm kadın teröristlerin faaliyetlerinde birinci derecede sorumluydu. 

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi... - 1. Resim

MİT’in istihbarat ağı aracılığıyla BİLEN’in Irak/Süleymaniye kırsalında bulunan İran sınırındaki Pencevin bölgesinde faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi... - 2. Resim

BİLEN’in yerinin tespiti üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Operasyon kararının verilmesinden çok kısa bir süre sonra Rojda BİLEN, nokta operasyon ile Irak/Süleymaniye kırsalında etkisiz hale getirildi.

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi... - 2. Resim

ÖRGÜTE KATILACAK GENÇLERİ TESPİT VE TEŞVİK EDİYORDU

Rojda BİLEN, PKK/KCK’nın gençlik yapılanması içerisinde çok önemli bir konumdaydı. BİLEN’in, terör örgütüne katılım yapacak gençleri tespit ve teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile manipüle ettiği ve Türkiye’deki gençlik yapılanması mensuplarına eylem amaçlı talimatlar ilettiği belirlendi.

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi... - 3. Resim

BİŞENG BRÜSK KOD ROJDA BİLEN KİMDİR?

Rojda BİLEN, 1988’de İsviçre’nin Lozan kentinde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2009 başlarında örgüte müzahir parti faaliyetlerinde yer almaya başladı. Parti teşkilatları aracılığıyla 2011 yılında PKK/KCK’ya katıldı.

MİT’ten Irak’ta PKK’ya ağır darbe! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi... - 4. Resim

BİLEN, örgüt içerisinde Kandil, Gare, Suriye, Mahmur gibi bölgelerde faaliyet gösterdi. Aslen Şırnak/Cizreli olan Rojda BİLEN hakkında Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan aranırlık kaydı bulunuyordu. Rojda BİLEN, İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde mavi kategoride yer alıyordu.

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...