Tgrt Haber

''TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor'' iddiasına yalanlama

Editör: Merve Yaz / Kaynak: tgrthaber.com
14 Haziran 2024 17:27 - Güncelleme : 14 Haziran 2024 17:39
''TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor'' iddiasına yalanlama

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), depremde ölenlerin sayısına ilişkin TÜİK ile İçişleri Bakanlığı verilerinin uyuşmadığı iddiasını yalanladı.

DMM, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan, "TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor" iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

DMM'den yapılan açıklamada, 14 Haziran'da TÜİK tarafından yayımlanan bültende, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 784 olarak açıklandığı, Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediği belirtildi.

''TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor'' iddiasına yalanlama - 1. Resim

'HERHANGİ BİR UYUŞMAZLIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu kaydedilen açıklamada, "Açıklanan bu sayı içerisinde deprem anında ülkemizde çeşitli sebeplerle bulunan (geçici koruma, misafir, turist vs.) ve ikametgahı Türkiye olmayan kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla depremde hayatını kaybedenlerin sayısı konusunda, İçişleri Bakanlığının verileri ve TÜİK'in açıkladığı istatistikler arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...