Tgrt Haber

Ailesinden kalan evi eski eşyalarla müzeye çevirdi

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Kasım 2023 10:42 - Güncelleme : 09 Kasım 2023 10:46
Bitlis,eşya,müze

Bitlis'te yaşayan Musa Çiçekçioğlu, ailesi ve yakın çevresinden topladığı eski eşyalarla 2 katlı evini müzeye çevirdi. Çiçekçioğlu, evi ziyaret eden vatandaşlar için ''duygulanıyorlar, keşke bizde saklasaydık diyorlar.'' ifadelerini kullandı.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Musa Çiçekçioğlu, tarih ve eşyalara olan merakı sebebiyle ailesinden ve yakın çevresinden kalan eski eşyaları topladı. Ahlat’ın tanınmış simalarından da obje toplayan Çiçekçioğlu, 2 katlı evini müzeye dönüştürdü.

Çiçekçioğlu’nun baba ve annesinden kalan özel eşyalar ile çevresinden ve yakınlarından topladığı antikalarla oluşturduğu müze ev ilçe sakinleri tarafından da büyük ilgi görüyor. Musa Çiçekçioğlu, tarihe ve kültüre olan merakından dolayı bu işe giriştiğini söyledi. Çiçekçioğlu,şu ifadeleri kullandı:

''İnsanı insan yapan özellikler var. Mesela duygularımız. Duygularımız bizi daha hassas yapar, daha özverili yapar, daha insanca yapar. Buradaki amacım geçmişten kalan annemin, babamın ve büyüklerimizin eşyaları beni hassaslaştırır. Zaten benim kültüre, tarihe ve sanata karşı bir merakım vardı. Erkizan Mahallesi’nde babamdan kalan 2 katlı evin birinci katını müze, ikinci katını da babam ve anneme ait olan eşyaları sergiledim. Bu beni daha çok duygulandırdı, buraya daha çok zaman ayırmamı sağladı. Yani bu eşyaları gördükçe bizden önceki kuşaklar nasıl yaşamışlar, nasıl barınmışlar, nasıl üretmişler, ne şartlarda beslenmişler, bu bize belli bir kültür ve bilgi veriyor.

Ailesinden kalan evi eski eşyalarla müzeye çevirdi

70 SENELİK EŞYALAR

Bu da beni mutlu ediyor. Mesela annemin, ninemin 70 sene önce kullandığı kap kaşık var. Onlar benim için çok önemli, çünkü onlara dokunmuşlar, onu yaşamışlar. Buraya ziyarete gelenler duygulanıyorlar ve ‘Ah keşke bizde eski eşyaları atmasaydık, keşke bizde saklasaydık’ diyorlar. Benim önerim eski eşyaları ve antikaları, hatıraları saklayın. Bunlar sizi daha da insanlaştırır ve ruhumuzu daha çok besler, daha naif ince bir insan yapar. Geçmiş geçti ama geçmişi hatırlarsak ahde vefamızı yaşatırsak daha insanca davranırız. Çünkü bizden öncekiler yaşadılar gittiler bizde bir gün gideceğiz. Bizden geriye bunlar kalacak, eski eşyalarla müzeye çevirdiğim evim kalacak ve içindeki objeler kalacak. Bu da gelecek nesillere bir müzecilik kültürü ya da bir şeylerin kıymetini bilmesini sağlayacak.''

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...