Tgrt Haber

Altın Portakal geriliminde ikinci perde: Kültür Bakanlığı festivalden çekildi, 'Kanun Hükmü' seçkiden tekrar çıkarıldı

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
28 Eylül 2023 22:35 - Güncelleme : 28 Eylül 2023 22:51
Altın Portakal geriliminde ikinci perde: Kültür Bakanlığı festivalden çekildi, 'Kanun Hükmü' seçkiden tekrar çıkarıldı
,Kültür ve Turizm Bakanlığı

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışmadan çıkartılan Kanun Hükmü filmi, tepkilerin ardından yeniden seçkiye alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, FETÖ terör örgütü propagandası yapıldığı gerekçesiyle festivalden çekildi. Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu filmi seçkiden çıkarma kararı aldıklarını söyleyerek, "Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde FETÖ propagandası yapıldığını belirterek festivalden çekildiğini açıkladı.

Antalya Film Festivali'nin belgesel bölümünde yer alan "Kanun Hükmü" adlı belgeselin FETÖ propagandası içerdiği belirtilen açıklamada "Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır" denildi.

'BAKANLIĞIMIZ PROVOKASYONUN PARÇASI OLMAYACAK'

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. 

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.
 
Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz."

BELGESEL FESTİVAL SEÇKİSİNDEN ÇIKARILDI

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, gelen tepkiler üzerine 'Kanun Hükmü' adlı belgeseli tekrardan festivalin seçkisinden çıkardıklarını duyurdu.

Altın Portakal geriliminde ikinci perde: Kültür Bakanlığı festivalden çekildi, 'Kanun Hükmü' seçkiden tekrar çıkarıldı

'GEREKEN DESTEĞİ GÖREMEDİK'

Filmin festivaldeki varlığı nedeniyle kendisine soruşturma açıldığını belirten Boyacıoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür. Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlı hissederek hareket eden bizler, olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz."

NE OLMUŞTU?

‘Kanun Hükmü' adlı belgesel, “filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği” gerekçesiyle 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışma seçkisinden çıkarılmıştı.

Yönetmen Nejla Demirci belgesel hakkında verilen kararı “sansür” olarak nitelemişti. Festivaldeki 20 jüri üyesi de belgesel seçkiye geri alınmazsa görevden çekileceğini açıklamıştı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda yer alan 27 filmin yönetmen ve yapımcısı da filmlerini festivalden çekme kararı aldıklarını duyurmuştu. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...