Tgrt Haber

Ataların izinde bayramlaşma: 500 yıllık camide kuşaktan kuşağa aktarılan miras!

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
18 Haziran 2024 19:16 - Güncelleme : 18 Haziran 2024 19:17

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bulunan 500 yıllık tarihi Yukarışehirören köyü camisi, Kurban Bayramı'nda bir kez daha köylüleri bir araya getirdi. Köylüler, geleneksel törende bir araya gelerek bayramlaşmanın sevincini yaşadı…

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde 500 yıllık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor. Bayram namazı sonrası camide bir araya gelen kalabalık, birbiriyle bayramlaşıyor. Ardından kahvaltıda buluşan köylüler, ikram edilen çay eşliğinde sohbet etme imkanı buluyor. Aileler bu güzel ortamda keyifli vakit geçirirken, çocuklar da oyunlar oynayarak eğleniyor.

BULUŞMA YERİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Kastamonu, Çorum ve Sinop illerinin ortak noktasında bulunan ve 500 yıl önce yapılan tarihi Yukarışehirören köyü camisinde bir araya gelen köylüler, geleneksel hale getirdikleri bayramlaşma töreni düzenledi. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çeşitli illerden gelen vatandaşlar, bayramları buluşma noktası olarak Yukarışehirören köyü camisini ziyaret ediyor. Yukarışehirören köyü camisinde toplanan kalabalık, bayram namazı kıldıktan sonra birbirleriyle bayramlaşıyor. Ardından kahvaltıda bir araya gelen vatandaşlar, kendilerine ikram edilen çay ile birlikte sohbet etmek imkanı buluyor. Bazı aileler çocuklarıyla geldikleri ziyarette hoşça vakit geçirirken, çocuklar ise topla oynayarak eğleniyor.

Ataların izinde bayramlaşma: 500 yıllık camide kuşaktan kuşağa aktarılan miras! - 1. Resim

İKRAMLAR EŞLİĞİNDE BAYRAMLAŞMA

Köylüler, her bayramda bir araya geldikleri 500 yıllık tarihi Yukarışehirören köyü camisinde hem birbirleriyle kaynaşıyor hem bayramlaşarak atalarının geleneklerini günümüzde de yaşatıyor. Ayrıca köylüler, uzak yoldan gelen vatandaşlar için kendi ürünlerinden yaptıkları helva ve yöresel ekmek ikram ediyorlar.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Hikmet Haberal, Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Yukarışehirören köyünde tarihi cami bulunduğunu belirterek, “Köyün en yaşlıları dahi caminin yapılışı hakkında bilgi sahibi değiller. Bizler, bu caminin varsayımlara dayanarak 500 yıllık bir cami olduğunu düşünüyoruz. Cami, tamamen taş duvarlarla örülmüş. İçerisi ahşaptan yapılmış. Camimi özelliği ise Sinop'un Boyabat ilçesinden, Çorum'un Kargı ilçesinden ve Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinin köylerinin ortaklaşa bu camiye gelip burada namazlarını eda ettiklerini gördük. Taşköprü'nun Aşağışehirörün köyü ile Yukarışehirörün köyünün ortak olarak kullandığı tarihi camideki bu gelenek günümüzde de devam etmektedir” dedi.

Ataların izinde bayramlaşma: 500 yıllık camide kuşaktan kuşağa aktarılan miras! - 2. Resim

Aşağışehirören Köyü Muhtarı Erdoğan Kaya da “Yıllar önce geleneksel olarak hazırlanmış, uzaklardan camiye bayramda namaz kılmak için gelenler oluyor. Sinop'a, Çorum'a bağlı köyler bulunuyor. Buralardan camimize namaz kılmaya geliyorlar. Yolları uzak olduğu için bizlerde yıllar önce atalarımız gibi bayram hediye gibi yemek dağıtıyoruz, ekmek ikram ediyoruz, köylerine tekrar geri gidebilmeleri için. Yıllar önce başlanan bu gelenek günümüzde de halen devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yukarı Şehirören Köyü Muhtarı Satılmış Göksu ise, “Yaklaşık 12 yıldır gelenek haline getirdiğimiz bayram günü kahvaltı geleneği oluşturduk. Her yıl bayram gününde sabahları köylüleri bir araya getirip hem bayramlaşıyoruz hem de sohbet ederek kaynaşıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlar, bayram yemeğinden dolayı bir araya gelerek sohbet ettiklerini ve bayramlaştıklarını belirterek, bu uygulamadan dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...