Tgrt Haber

Boş çerçeveleri sanat eseri olarak sundu! Uyanık sanatçıya dava

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: The Guardian
19 Eylül 2023 07:47 - Güncelleme : 19 Eylül 2023 08:06
Boş çerçeveleri sanat eseri olarak sundu! Uyanık sanatçıya dava
,Sanatçı,Müze

Danimarka'da bir müzeden yüksek miktarda para alıp, sanat eseri olarak boş çerçeveler sunan Danimarkalı sanatçıya dava açıldı. Mahkeme uyanık sunatçının parayı geri ödemesine karar verdi.

Kusey Avrupa ülkesi Danimarka'da bir müze ile bir ressam arasındaki ilginç dava ülke gündeminin önemli konuları arasına girdi. Bir müzeden yüksek miktarda paraz alan sanatçı, karşılığında boş çerçeveleri sanat eseri diye yutturmaya kalkınca, davalı konumuna düştü. 

ESERLERİNE "PARAYI AL VE KAÇ" İSMİNİ VERDİ!

İngiliz The Guardian'ın haberine göre, güç ve eşitsizlik temalı eserler üreten kavramsal sanatçı Jens Haaning, 2021 yılında Aalborg şehrindeki Kunsten Modern Sanat Müzesi'nce, ortalama geliri temsil etmek için çok sayıda banknotun kullanıldığı iki eseri yeniden yorumlaması için sipariş aldı.

Haaning'in 2007 yılındaki çalışması, Ortalama Danimarka Yıllık Geliri, bir çerçeve içinde tuvale sabitlenmiş kron banknotlarını sergiliyordu ve 2011'de Avusturya gelirleriyle ilgili ikinci bir çalışmada euro banknotları kullanılmıştı. 

Müze, sanat eserlerini yeniden oluşturmak için rezervlerinden yaklaşık 532 bin kron (1 milyon 775 bin TL) ve ayrıca bir sanatçıya yaklaşık 40 bin kronluk ücret sağladı.

Ancak personel yeni teslim edilen eserleri paketinden çıkardığında, parayı al ve kaç başlıklı iki boş çerçeve buldu . Müze yeni sanat eserlerini sergiledi ancak Haaning parayı iade etmeyi reddedince yasal işlem başlattı. 

"BİZ, ZENGİN BİR MÜZE DEĞİLİZ"

Pazartesi günü, Kopenhag'daki bir mahkeme sanatçıya kendisine borç verilen parayı geri ödemesine karar verdi ancak yine de ücretinin kendisine ödenmesi gerektiğini söyledi. O dönemde Kunsten Müzesi'nin müdürü Lasse Andersson şunları söylemişti : “Biz zengin bir müze değiliz. … Fonlarımızı nasıl harcayacağımız konusunda dikkatli düşünmeliyiz ve gücümüzün yettiğinden fazlasını harcamayız.”

Haaning o dönemde Danimarka radyosuna şunları söyledi:

“İş şu ki, onların parasını aldım. Bu hırsızlık değil. Bu sözleşmenin ihlalidir ve sözleşmenin ihlali işin bir parçasıdır. Benimki kadar kötü çalışma koşullarına sahip diğer insanları da aynısını yapmaya teşvik ediyorum. Eğer kötü bir işte çalışıyorlarsa ve para alamıyorlarsa ve gerçekten işe gitmek için para ödemeleri isteniyorsa, o zaman elinizden geleni yapın ve üstesinden gelin."

Kaynak: The Guardian
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...