Tgrt Haber

Çanakkale ruhu! Destan yazılan topraklara ziyaretçi akını

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
21 Nisan 2024 17:45 - Güncelleme : 21 Nisan 2024 17:51

Tarihi Gelibolu yarımadası binleri ağırlıyor. Mehmetçiğin destanlaştığı topraklara yurdun dört bir yanından ziyaretçiler geliyor. Çanakkale Kara Savaşları'nın 109. yılı törenleri öncesinde Gelibolu Yarımadası'na ziyaretler sürüyor.

Çanakkale Kara Savaşları'nın yıl dönümü öncesinde tarihi Gelibolu yarımadası, binlerce kişiyi ağırlıyor. Bölgede zaman zaman etkili olan sağanağa rağmen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren tarihi yarımadada Mehmetçiğin destan yazdığı toprakları geziyor.

Çanakkale ruhu! Destan yazılan topraklara ziyaretçi akını - 1. Resim

DUALER EŞLİĞİNDE ZİYARET

Bölgede 57. Piyade Alayı Şehitliği başta olmak üzere şehitlikleri gezerek dua eden vatandaşlar, Conkbayırı, Şehitler Abidesi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş öncesi harekat planlarını yaptığı Bigalı köyündeki evi, Yahya Çavuş ve Seyit Onbaşı anıtlarını da ziyaret ediyor.

Çanakkale ruhu! Destan yazılan topraklara ziyaretçi akını - 2. Resim

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçilerin bölgede yoğunluk oluşturmasıyla özellikle feribot çevresinde zaman zaman araç kuyrukları oluşuyor. Bu arada Gelibolu Yarımadası'nda Çanakkale Kara Savaşları'nın 109. yılı dolayısıyla 24-25 Nisan'da gerçekleştirilecek törenler için de Şehitler Abidesi ile Anzak Koyu'ndaki hazırlıklar da devam ediyor.

Çanakkale ruhu! Destan yazılan topraklara ziyaretçi akını - 3. Resim

“ANLATILMAZ”

Ziyaretçilerden Bilal Bayrak, Çanakkale'ye ikinci kez geldiğini ve rehber eşliğinde bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi. Bayrak, çok duygulandığını belirterek, "Allah hepsinden razı olsun. Bu duygu anlatılmaz, imkanı olan herkesin burayı görmesini istiyorum." dedi.

Bölgede alan kılavuzu olarak görev yapan Muharrem Armağan da özellikle hafta sonları tarihi yarımadada ziyaretçi yoğunluğu yaşandığını anlattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...