Tgrt Haber

Osmanlı Dönemi'nde devlet büyüklerine hediye ediliyordu! Tekrar üretiyor, yurt dışına satıyor

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
13 May 2024 11:15 - Güncelleme : 13 May 2024 11:16
Osmanlı Dönemi'nde devlet büyüklerine hediye ediliyordu! Tekrar üretiyor, yurt dışına satıyor

Van’a has olan savat gümüşçülüğün yaygınlaşması için tekrar üretim çalışmalarına başlayan Mehmet Ataklı isimli esnaf, gümüşün Osmanlı Dönemi'nde devlet büyüklerine hediye edildiğini söyledi.

Van’ın İpekyolu ilçesinde ikamet eden Mehmet Ataklı isimli esnaf baba mesleği olan antikacılığı sürdürmek için yoğun çalışıyor. Kahvaltıcılar Sokağı’nda kurduğu dükkanda antika eşya satan Ataklı, Van’a has olan savat gümüşçülüğün yaygınlaşması için de yeni tasarımlar yapıyor.

Çocukluğundan beri kardeşleriyle birlikte babalarının yanında antika eşyalar sattığını ifade eden Ataklı, babasının vefatından sonra kardeşleriyle birlikte işi üstlendiklerini söyledi. Babasının 1950 yılından itibaren antika işiyle uğraştığını aktaran Ataklı, bu sayede birçok tarihi eseri de Van Müzesi’ne kazandırdıklarını söyledi.

DEVLET BÜYÜKLERİNE HEDİYE EDİLİYORMUŞ

Genel olarak nümismatik para üzerine çalıştıklarını aktaran Ataklı, “Osmanlı koleksiyonu, Van savatlı gümüş eşyalarını alıp satıyoruz. Türk parası, Osmanlı parası, madalyaların yanı sıra kendi çalışmamız olarak Van’a özgü olan savat işçiliğini yapıyoruz. Bu savat işçiliği Van’da meşhurdu. Osmanlı padişahlarının savat gümüşünü Van’da yapıp devlet büyüklerine hediye ettiğini biliyoruz. Bunun yanı sıra savatın saray eşyası olarak da kullanıldığını biliyoruz” dedi.

Osmanlı Dönemi'nde devlet büyüklerine hediye ediliyordu! Tekrar üretiyor, yurt dışına satıyor - 1. Resim

Van’da eskiden 70-80 arasında gümüş atölyesinin olduğunu ancak gelinen çağda çok az sayıda atölyenin devam ettiğini belirten Ataklı, “Tuşba, 400 seneye yakın Urartulara başkentlik yaptı. Urartularda maden işçiliği çok hat safhadaydı. Bütün Anadolu’ya maden işçiliği Urartulardan aşılandı. Bizde Urartu takıları ile savat takılarını harmanlayıp yeni takılar ortaya çıkarıyoruz. Bazılarını kendimiz düzenliyoruz bazılarını da köylerden topluyoruz. Yasal olan şeyleri alıyoruz, yasal olmayanları müzeye teslim ediyoruz. Rahmetli babam müzeye çok eşya kazandırdı. Hatta bazı kitaplarda babamın ismi bile geçmiştir” ifadelerini kullandı.

Osmanlı Dönemi'nde devlet büyüklerine hediye ediliyordu! Tekrar üretiyor, yurt dışına satıyor - 2. Resim

YURT DIŞINA GÖTÜRENLER VAR

Van’da gittikçe azalan savat gümüşçülüğün tekrar yaygınlaşması için çalışmalarının başlatıldığını ifade eden Ataklı, “Savat denildiğinde akla Van geliyor. Özellikle son zamanlarda savat gümüşçülüğün tekrar yaygınlaşması için çalışmalar başlatıldı. Van YYÜ’de bu yönde bölüm açılarak yeni elemanlar yetiştiriliyor. İnşallah daha iyi de olacağız. Biz de burada kendi çapımızda kolye, yüzük, teşbih ve bileklikler yapıyoruz. Ayrıca sipariş üzerine de çalışmalarımız var. Genelde burada satıyoruz ama Van’da takı alıp yurt dışına götürenler de var” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...