Tgrt Haber

Samsun'da temel kazısı sırasında keşfedildi! Roma ve Helenistik dönemlerine ait

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
03 Kasım 2023 16:12 - Güncelleme : 03 Kasım 2023 17:26
Samsun,Doğu Roma,Helenistik

Samsun'da konut inşaatı için temel kazısı yapıldığı sırada Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait olduğu değerlendirilen insan yerleşkesi ortaya çıktı. Yetkililer yerleşkenin koruma altına alındığını bildirdi.

Samsun’un İlkadım ilçesinde konut inşaatı temel kazısında eski dönemlere ait insan yerleşkesi ortaya çıktı. Tepecik Mahallesi’nde bir vatandaş, kendi tapulu arazisine konut yaptırmak için kazı çalışması başlatmıştı. Kazı sırasında Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait olduğu değerlendirilen insan yerleşkesi ortaya çıktı. Durumun yetkililere bildirilmesinin ardından çalışma durdurulurken, arkeologlar tarafından inceleme yapıldı.

Temel kazısı sırasında Roma ve Helenistik dönemlere ait insan yerleşkesi bulundu.

KORUMAYA ALINDI

Yapılan kazı çalışmalarında insan yerleşkesinin olduğu alanda altyapı ve su kanalı sistemi dikkat çekerken, döneme ait sikke, mezar, çatı malzemeleri, kiremit ve seramik parçalarına rastlandı. Alan, İlkadım Belediyesi tarafından şerit çekilerek koruma altına alındı.

Samsun’da bir vatandaş konut inşaatı için temel kazısı yaptırdı.

YAKIN ZAMANDA ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Bulunan insan yerleşkesi hakkında bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, ''Tepecik Mahallesi’ndeki kazılarda Roma ve Helenistik Döneme ait su kanalı ve bazı yapılar ortaya çıktı. Kazıyı durdurduk. Kazıyı devam ettirmek için bakanlıktan haber bekliyoruz. Oradaki müstakil inşaat da kazı da şu anda durmuş vaziyette. Burası şahıs mülkü. Vatandaş belediyeden ruhsatlı, onaylı arsasında konut yapmak için temel kazarken bu kalıntılara rastladı. Kalıntılar ortaya çıkınca da inşaatı durdurduk. Söz konusu alanda kurtarma kazısı çalışmaları başlatılacak'' dedi.

Yapılacak kurtarma kazı çalışmasının ardından yerleşkenin ne kadar büyük olduğu ve başka yerlere doğru devam edip etmediği de araştırılacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...