Tgrt Haber

Son dakika! Bakan Ersoy duyurdu: Ayasofya'da yeni dönem, artık ücret alınacak

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
31 Ekim 2023 10:58 - Güncelleme : 31 Ekim 2023 12:57
Son dakika! Bakan Ersoy duyurdu: Ayasofya'da yeni dönem, artık ücret alınacak
Son dakika

Son dakika haberi: Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya-i Kebîr Câmii'de ziyaretçi yönetim planı uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya'da 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren UNESCO’nun tavsiyesi ile ziyaretçi yönetim planı uygulamasına geçeceklerini açıkladı.

TURİST GİRİŞ ÇIKIŞ SAATİNE AYAR

Buna göre; Ayasofya Camii’ni ziyaret, 15 Ocak itibarıyla yabancı ülke vatandaşları için ücretli olacak. İbadet amaçlı gelen Türk vatandaşları ile turistik amaçla gelen yabancı vatandaşların çakışmaması için 15 Ocak’tan itibaren Ayasofya Camii’ne girişler değiştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, “15 Ocak’tan itibaren yabancı ziyaretçilere ücretli olacak. İbadetlerini ifa etmek üzere gelen Türk vatandaşlarından ücret alınmayacak" ifadelerini kullandı.

UZUN SÜRECEK RESTORASYON İÇİN GERİ SAYIM

Öte yandan söz konusu karar Ayasofya’nın ana yapısında gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları öncesi hazırlıklar açısından da önem taşıyor. 2024 yılında başlayacak restorasyon çalışmalarının uzun yıllar sürmesi planlanıyor.

Rrestorasyon planlaması kapsamında Ayasofya’nın dijital ikizi çıkarılırken, ana yapı statik açıdan incelendi. Bu kapsamda 2. Beyazıt minaresinin sökülüp onarılması gündeme geldi. 2. Selim, 3. Murad ve 3. Mehmet türbelerinin restorasyonlarının ise tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...