Tgrt Haber

Aynadaki lekeleri temizleme yöntemi! Tek bir leke kalmıyor ve çizikler yok oluyor...

Editör: Burcunur Yılmaz / Kaynak: TGRT Haber
28 Ağustos 2023 13:50 - Güncelleme : 28 Ağustos 2023 14:54
Aynadaki lekeleri temizleme yöntemi! Tek bir leke kalmıyor ve çizikler yok oluyor...
ayna,temizlik,banyo

Evin kiri en hızlı belli eden yeri şüphesiz aynalar… Küçücük bir lekeyi hemen yansıtan aynaların temizliği zor gibi görünse de bazı püf noktalarla oldukça basit…

Leke bırakmadan ayna temizliği nasıl yapılır? Evin kiri en çok belli eden yerleri olan aynaları her daim parlak tutmak ve silmek pek mümkün olmasa da lekeleri hemen çıkaran basit yöntemler bulunuyor. İşte ayna temizliği yaparken dikkat etmeniz gerekenler…

AYNA NASIL TEMİZLENİR?

Habertürk’ten derlenen bilgiye göre; Salon ve antre gibi alanlarda dekoratif amaçlı olarak yer alan, ayrıca banyo ve yatak odalarının olmazsa olmaz eşyalarından olan aynalar çok çeşitli şekillerde kirlenebiliyor. Özellikle güneş ışığı alan yerlerde ayna üzerindeki tozlanma göze batarken banyo aynaları su lekesi, sabun ve diş macunu lekeleri ile dolabiliyor.

Aynadaki lekeleri çıkarmak için elinizde bulunması gereken malzeme, öncelikle kuru ve yumuşak temizleme yapan bir bezdir. En ideali mikrofiber temizleyici bezler olsa da eğer evinizde bu tarz bir bez bulunmuyorsa, eski bir havlu da işinize yarar. 

Aynadaki lekeleri temizleme yöntemi! Tek bir leke kalmıyor ve çizikler yok oluyor...

BANYO AYNASI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bir kabın içinde yarım litre su ve yarım kapak sıvı temizleyiciyi karıştırın. Kuru bir bez alarak işaret parmağınıza dolayın ve böylece bezin leke sökme özelliğini arttırın. Parmağınızı kabın içine batırın ve bezi ıslatın. Ardından her bir leke üzerinde küçük dairesel hareketler yaparak diş macunu ve benzeri banyo artıklarını ayna yüzeyinden nazikçe kaldırın. Ayna çok kirliyse, bu işlemi bulaşık süngerinin yumuşak kısmıyla da yapabilirsiniz ancak ayna yüzeyini korumak için yumuşak bez daha uygundur. Kuru bir bezle hafifçe kurulayın. Sıra geldi parlatma işlemine!

Aynayı parlatmak için mikrofiber bez veya kuru ve yumuşak bir mutfak bezi kullanabilirsiniz. Ayna temizleyici sıvı veya aşağıda verdiğimiz formülle hazırladığınız sirkeli su ile hafifçe nemli hale getirdiğiniz bir bezin yardımıyla aynanın tekrar üzerinden geçin. Sıvı lekesi kalmadığına dikkat edin ve bezi fazla ıslattığınızı fark ederseniz, kuru bir bezle aynayı iyice kurulayın. Cam temizleyici sıvı ile toz bırakmayan bir bez, ihtiyacınız olan temel malzemeler. Hiçbirini bulamıyorsanız, gazete kâğıtları da kullanabilirsiniz.

AYNA TEMİZLEMENİN PÜF NOKTASI

Alkol içeren sprey temizleyiciler ayna çerçevesine zarar verebileceği için spreyi doğrudan aynanın üzerine sıkmak yerine bezin üzerine sıkın. Ahşap, varaklı çerçevelerin tozunu ayrıca almayı ve bakımlarını yapmayı unutmayın.    

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...