Tgrt Haber

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Kıyafetlerden çamaşır suyu lekesini çıkarma yöntemleri

29 Mart 2022 17:25 - Güncelleme : 29 Mart 2022 17:38
Çamaşır suyu lekelerinden beyaz sirke, metil alkol, Sodyum tiyosülfat gibi malzemelerle kurtulmak mümkün

Çamaşır suyu lekeleri temizlik bağımlılarının en çok başına gelen durumlardan biridir. Temizlik yaparken çamaşır suyu kullanmaktan vazgeçemiyor ancak lekelerinden de kurtulmanın bir yolunu arıyorsanız bu haberimiz tam size göre. Peki çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak mümkün mü? Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? İşte çok şaşıracağınız çamaşır suyu lekesini çıkarma yöntemleri

Çamaşır suyu lekelerinden beyaz sirke, metil alkol, Sodyum tiyosülfat gibi malzemelerle kurtulmak mümkün

"Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?" sorusu temizlik yaparken başa gelen tatsız durumlarından bıkanlar tarafından merak ediliyor. Özellikle temizlik yapanların şikayet ettiği bu durumdan sanılanın aksine kurtulmanın yolu var. Peki nasıl? Bazı yöntemlerle çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak sanılanın aksine, birçok lekeden daha kolay. İşte çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan taktikler…

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çamaşır suyu lekelerinden bıkıp usananlar için çok şaşıracağınız pratik yöntemlerle karşınızdayız. Aslında çamaşır suyu lekesini çıkarmak o kadar kolay ki, hiç zorluk çekmeden tek madde kullanmak suretiyle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bir gecede çamaşır suyu lekesinden kurtulma şansı yakalamanız mümkün. Nasıl mı? İşte yapmanız gereken birkaç şey:

 • Öncelikle biraz metil alkol ve pamuk temin etmeniz gerekir.
 • Metil alkol dolu olan kabın içerisine pamuğu batırın.
 • Pamuğu çamaşır suyu lekesinin olduğu kısma bırakın.
 • Bu şekilde bir gece bekletin.
 • Ertesi gün eşya üzerindeki çamaşır lekesinin tamamen arındığını görebilirsiniz.
 • Sırasıyla aşamalı şekilde bu uygulamayı gerçekleştirmek suretiyle, çamaşır suyu lekesinden kolaylıkla kurtulmanız mümkün. Hangi eşya olursa olsun bu uygulamayı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİNDEN KURTULMAK İÇİN YÖNTEMLER

Beyaz sirke

Beyaz sirke çamaşır suyu lekesinden kurtulmak için ilk başvurulacak yöntemlerden olabilir. Önce çamaşır suyu lekesinin bulaştığı kumaşı suyla durulamalısınız. Ardından bir bez parçasını beyaz sirkeye batırarak iyice nemlenmesini sağlayın. Bu bezi lekenin olduğu bölgeye uygulayın ve leke çıkana kadar işleme devam edin.

Metil alkol

Çamaşır suyu lekeleriyle savaşırken başvurabileceğimiz bir yöntem de metil alkoldür. Ancak metil alkol kullanırken dikkatli olunması gereken bir maddedir. Kullanırken çocuklarınızdan uzak tutulması tavsiye edilir.

Metil alkol kullanırken şu adımları uygulayın:

 • Uygulamaya geçmeden önce maske ve eldiven kullanmanız gereklidir.
 • Bir kap içerisine metil alkol doldurun.
 • Lekeli kıyafeti düz bir zemine serin, bir pamuk yardımıyla alkolü lekenin bulunduğu yüzeye uygulayın.
 • Uyguladıktan sonra kıyafeti bir gün bekletin ve çok düşük bir derecede yıkayın.
 • Kuruttuğunuzda çamaşır suyu lekesinden kurtulmuş olacaksınız.
 • Ancak metil alkolü kullanırken dikkatli olun, cildinizi tahriş edebilir.

 

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Kıyafetlerden çamaşır suyu lekesini çıkarma yöntemleri

Sodyum tiyosülfat

Çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak için başvurabileceğiniz bir yöntem de sodyum tiyosülfattır. Bu ürünü internet üzerinden ya da marketlerden temin edebilirsiniz. Bir kabın içine su ekledikten sonra 2 yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ilave edin. Lekenin bulunduğu yüzeye uygulayıp çamaşırınızı düşük ayarda yıkayın.

Güneş ışığı

Çamaşır suyu lekelerini çıkarmak için denenebilecek bir yöntem de güneş ışığıdır. Çamaşır suyu lekesi olan kumaşı güneş ışığı alan bir bölgeye bırakırsanız kumaşın rengini ağartarak lekenin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer teknikler kadar tercih edilmese de sonuç alamadığınız durumlarda için deneyebilirsiniz.

Kumaş Boyası

Tüm yöntemleri kullanıp sonuç alamadıysanız lekenin bulaştığı bölgenin renginde bir kumaş boyası alarak lekenin üzerine uygulayabilirsiniz. Böylece çamaşır suyunun bıraktığı izden kurtulabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
GULSAH DOGAN 28 Nisan 2022 21:36

YARARLI BİLGİLER VERİYORSUNUZ

Sonraki Haber Yükleniyor...