Tgrt Haber

‘Ayıplı mal’a Yargıtay’dan emsal ‘zaman aşımı’ kararı: 10 yıllık otomobil son model sıfırıyla değiştirilecek

Editör: Berna Akkaya / Kaynak: SABAH
04 Temmuz 2022 12:08 - Güncelleme : 04 Temmuz 2022 12:47
‘Ayıplı mal’a Yargıtay’dan emsal ‘zaman aşımı’ kararı: 10 yıllık otomobil son model sıfırıyla değiştirilecek
otomobil,ayıplı mal,yargıtay

Mersin’de 2012 yılında aldığı sıfır otomobiliyle hiçbir kazaya karışmadığı halde sorun yaşayan Ahmet Hocamoğlu, soluğu mahkemede aldı. Otomobilin tavanı ve sol arka camındaki boyaların kalkması sebebiyle dava adan Hocamoğlu için Yüksek Mahkeme’den emsal bir karar çıktı.

Mersin’de 2012 yılında, hayallerindeki sıfır otomobile kavuşan Ahmet Hocamoğlu, 5 yıl sonra arabanın boyasında dökülmeler olduğunu gördü. Hiçbir kazaya karışmamasına rağmen tavan ve sol arka cam kenarındaki boyanın atmasıyla mahkemenin yolunu tutan ancak Tüketici Mahkemesi’nden olumsuz cevap alan Hocamoğlu, aradığını Yargıtay’da buldu.

DARBE YOK AMA BOYASI DÖKÜLÜYOR

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Ahmet Hocamoğlu, bundan 10 yıl önce bir otomobil bayisinden 2012 model sıfır binek araç satın aldı. Araçta hiçbir kaza, darbe olmamasına rağmen iddiaya göre 5 yıl sonra tavanında ve sol arka cam kenarındaki boya atıp, döküldü. Hocamoğlu otomobili satın aldığı bayiye giderek durumu anlattı.

‘Ayıplı mal’a Yargıtay’dan emsal ‘zaman aşımı’ kararı: 10 yıllık otomobil son model sıfırıyla değiştirilecek

‘AYIPSIZ MİSLİYLE DEĞİŞTİRİLMELİ’

Firma yetkilileri ise aracını komple boyayabileceklerini ancak zararı tamamıyla karşılayamayacaklarını söyledi. Hocamoğlu bunun üzerine 2017 yılında dava açtı. Bilirkişi raporunda hakediş tarihinden itibaren yasal faizleri hariç, aracın komple boyanması halinde 5 bin liralık boyama ücreti ve 12 bin liralık değer kaybının söz konusu olduğu, bu nedenle ayıplı aracın geri alınarak ayıpsız misli ile değiştirilmesi gerektiği belirtildi.

TÜKETİCİ MAHKEMESİ DAVAYI REDDETTİ

Otomotiv firması, 2012 model otomobil için verilen 3 yıl boya garantisinin 2015 yılında dolduğunu, araçların insan eli değmeden robotlar tarafından boyandığını, ürettikleri hiçbir aracı ayıplı ve hasarlı olarak üretim hattından çıkarmamayı ilke edindiklerini, sorunun üretim kaynaklı olmadığını öne sürdü.

Otomobili satan bayi de, davacıya kusursuz ve ayıpsız şekilde malı teslim ettiklerini, 3 yıllık garanti süresince davacının kendilerine boya ile ilgili ayıp ihbarında bulunmadığını, sorununun üretimden değil, dış kaynaklı olduğu kanaatinde olduklarını savundu. Yerel mahkeme, araçta açık ya da gizli ayıp bulunmadığını, sorunun basit bir boya işlemi ile giderilebileceğini, ayıplı malda sorumluluğun ayıp daha sonra ortaya çıksa bile malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıllık zaman aşımına tabi olduğunu belirterek davayı reddetti.

‘Ayıplı mal’a Yargıtay’dan emsal ‘zaman aşımı’ kararı: 10 yıllık otomobil son model sıfırıyla değiştirilecek

‘GİZLİ AYIP’TA ZAMAN AŞIMI OLMAZ

Ahmet Hocamoğlu'nun avukatları bu karara itiraz ederek, davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi, ilk derece mahkemesince alınan bilirkişi raporunda arızanın imalattan kaynaklandığının belirtildiğine dikkat çekerek, sorunun üretimden kaynaklı gizli ayıp niteliğinde olduğunu, bu ayıp karşısında da zaman aşımı süresinden söz edilemeyeceği vurguladı. Üst mahkeme emsal bir karara imza atarak, yerel mahkemenin zaman aşımı gerekçesini bozup 2012 model aracın ayıpsız misli ile değişimine ve davanın ilk derece mahkemesinde yeniden görülmesine karar verdi.

Yerel mahkemenin de bu karardan sonra mağdur olan müvekkilleri lehine hüküm verdiğini aktaran avukat Kurtuluş Kanat, "Bu emsal olacak bir karardır. Boyanın yaprak gibi kalkması ve ilerlemesi boyama prosesi hatasıdır ve araç satın alındığında müşterinin bunu fark etmesi mümkün değildir. Üretimden kaynaklı gizli ayıplarda zaman aşımı yoktur. Bunu sunduğumuz Yargıtay kararlarıyla da gözler önüne serdik. Burada üretimden kaynaklı gizli ayıp olduğu için müvekkilimizin aracı 2022 modelle değiştirilecek" dedi.

 

Kaynak: SABAH
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Recep 15 Temmuz 2024 15:31

Bende aynı sorunu yaşıyorum mahkeme kararını emsal göstermek açısından tarih sayısı dahi olsa yeterli nasıl ulaşabiliriz !

Halil demir10 Haziran 2024 09:47

Benim arabada da bu sorun var Ocak 2024 tarihinde sıraya aldılar ben sadece boyanmasını istedim 6 aydır halen bekletiyor bunu servis ne kadar bekletebilir Şanlıurfa Çayırcıoğlu Toyota servisi

oya Erkonuk12 Ocak 2024 14:08

benim arabam da, aynı garantide ilen boyaları attı.Tavan ve yan çıtaları boyandı.Şu anda bagaj kısmı cam kenarları kapılar komple sıyrıldı.Tüketici mahkamesine dava açtım.Dün mahkemem vardı.Hakim değişmesi yönünde karar verdi.

Aydın 9 Ocak 2024 15:33

Aynı sorun benim araçtada var mahkeme kararına nasıl ulaşabilirim. Dava açmayı düşünüyorum.

Şahin 15 Haziran 2023 04:54

Aynı sorun benim aracımda da var,mahkeme kararına nasıl ulaşabilirim,dava açmak istiyorum.

Nejdet özmen benimde aynı boya atması sorunum var mahkeme kararını görebilirmiyiz 4 Kasım 2022 19:13

Toyota 2012 corolla aracım boya kalkması üçüncü kez yaşadım yeni tavan soyuldu yapmaya karar verdiler itiraz ettim mahkemeye başvuracağım emsal karar önemli ama o kararı almaya nasıl ulaşabilirim. desdek olursanız sevinirim

Sonraki Haber Yükleniyor...