Tgrt Haber

İkinci el otomobil fiyatları için dikkat çeken rakam: 30 yılda böylesini görmedim

Editör: Murat Makas / Kaynak: tgrthaber.com, İhlas Haber Ajansı
02 Temmuz 2024 14:25 - Güncelleme : 02 Temmuz 2024 14:50
İkinci el otomobil fiyatları için dikkat çeken rakam: 30 yılda böylesini görmedim

Kurban bayramı sonrası fiyatlarının düşeceği söylenen ikinci el otomobil piyasası durgun geçiyor. Vatandaş bazı markalarda indirim beklerken galericiler adeta yaprak kımıldamadığını ifade ediyor. Galericiler ikinci el piyasasına ilişkin yeni rakamlar vererek sektöre ilişkin ''30 yılda böylesini görmedik'' dedi.

Kurban bayramı sonrasında fiyatların düşmesi beklenen ikinci el otomobillerde durgunluk yaşanıyor. Bazı markalarda kampanya olmasına rağmen sıfır otomobil fiyatlarına yetişemeyen vatandaşlar ikinci el piyasasını yakından takip ediyor.

Sektör temsilcileri ve galericiler özellikle bayramın satışsız geçtiğini belirtiyor. Sıfır otomobilde olduğu gibi ikinci el bazı markalarda da indirimler öne çıkıyor. Malatya'da, yüzde 20'lere varan fiyat düşüşlerine rağmen ikinci el otomobil piyasasında satışlar yine de durma noktasına geldi.

SEKTÖRDE DURGUNLUK

Fiyatların ortalama 200 bin TL aşağıya çekildiğini belirten galerici esnafı, buna rağmen sektörde büyük bir durgunluk yaşandığını söyledi.

Sektörde ciddi bir durgunluğun yaşandığını kaydeden galerici esnaflarından Cem Tarık Figen, ''Sektörümüz çok sıkıntı içerisinde 20 yıldır sektör içerisindeyiz böyle bir durum görmedik. Faizlerin yüksek olması sektöre olumsuz yansıdı. Gidişat iyi değil. Bayramı satış yapamadan geçirdik. Bir milyonluk araçlarda fiyatlar 750 bin TL'ye kadar gerilemiş durumda buna rağmen satış yok. Vatandaş araçlara yatırım yapmıyor mevduatlarını bakanlarda değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu da sektöre olumsuz yansıyor'' dedi.

İkinci el otomobil fiyatları için dikkat çeken rakam: 30 yılda böylesini görmedim - 1. Resim

''30 YILDA BÖYLESİNİ GÖRMEDİM''

Uzun yıllar ikinci el araç piyasasında faaliyet gösterdiklerini belirterek bugüne kadar benzer bir durumla karşılaşmadıklarını aktaran Yeşiltepe Galericiler Sitesi Denetim Kurulu Başkanı Başkan Göksel Levent ise ''Yaklaşık 34 yıldır sektör içerisinde hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar böyle bir durgunluk yaşamadık. Sektör can çekişiyor. Sitemize gelen insanlar gezmek amaçlı geliyor. Bayramla birlikte bir hareketlik olur diye bekledik ama bu da olmadı. Yüzde 20-30'lara varan fiyat düşüşlerine rağmen yine müşteri bulamıyoruz. Vatandaş birikimlerini bakanlarda değerlendiriyor. Sektörümüz çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor'' diye konuştu.

İkinci el otomobil fiyatları için dikkat çeken rakam: 30 yılda böylesini görmedim - 2. Resim

FİYAT DÜŞÜŞLERİ OLSA BİLE SINIRLI KALACAK

Tgrthaber.com'dan Suat Vilgen ve Emir Yücel ikinci el otomobil piyasasındaki durumu araştırmıştı.

Suat Vilgen'e konuşan İstanbul Motorlu Araçlar Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, kredi, faizler ve mevduat oranlarının etkisi kadar, kullanıcı tercihinin ağırlıklı olarak sıfır otomobilde olmasının ikinci el piyasasını durgunlaştırdığını belirtmişti.

İMAS Başkanı Ertemel, "İki pazardaki farklı dinamikler sebebiyle yakın geçmiş dönemde sıfır otomobilde yapılan yüzde 15-20 gibi indirim oranları ikinci elde benzer karlılıklar olmadığından mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla ikinci el otomobilde fiyatlar mevcut seyrini koruyacak, düşük talebe istinaden fiyat düşüşleri olsa dahi sınırlı oranlarda kalacaktır" demişti.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise Tgrthaber.com'dan Emir Yücel'e özel röportaj verdi. Ağaoğlu ikinci el otomobile ilişkin ''Otomotiv sektöründe yapılan fahiş zamların hiçbir geçerli sebebi yoktur. Tamamen psikolojik sebeplerden dolayı fiyatlar bu duruma geldi'' demişti.

Tüketicinin piyasaya kırmızı kart gösterdiğini ifade eden Ağaoğlu, ''fiyatların makul seviyeye'' ineceğini belirtmişti.

Kaynak: tgrthaber.com, İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Nuri 2 Temmuz 2024 19:31

Son 10 gündür 250 - 350 bin arası araç arıyorum ilan sitelerinde, fiatlar en az % 30 fazla istiyorlar, bu nasıl durgunlukmuş?

Sonraki Haber Yükleniyor...