Tgrt Haber

İkinci el araç piyasasına 'kampanya' engeli: Sıfır otomobil daha cazip hale geldi

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
08 Temmuz 2024 16:23 - Güncelleme : 08 Temmuz 2024 17:36
İkinci el araç piyasasına 'kampanya' engeli: Sıfır otomobil daha cazip hale geldi

Kredi faizlerinin yüksek olması ve sıfır otomobil piyasasındaki kampanyalar ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi. Bayi yetkilileri durgunluk ve kampanya sebebiyle sıfır otomobillerin daha cazip olduğunu söyledi.

Sıfır otomobillerde yapılan kampanyalar ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi. Kredi faizlerinin de yüksek olması ikinci el otomobil piyasasında durgunluğa sebep olmuştu.

Öte yandan Türkiye’de satışa sunulacak sıfır araçlarda; Avrupa Birliği otomobil ve yol güvenliği mevzuatına göre akıllı hız yardımı, uykulu sürücü uyarısı, otomatik frenleme gibi bir dizi güvenlik önlemi zorunlu hale gelecek. Bayiler ise bu mevzuata uygun olmayan araçları kampanyalı fiyatlarla satışa sunuyor. Bu durum da ikinci el otomobil piyasasının daha da yavaşlamasına neden oldu.

SIFIR ARAÇLAR DAHA CAZİP

Bayilerin sıfır araç kampanyalarının ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkilediğini vurgulayan Galerici Gökhan Ardeşen, ''Bayiler, Ağustos ayında Avrupa Birliği mevzuatına uygun olan güvenlik paketli araçları satmak zorunda kalacak. Bu durumdan dolayı bayiler bazı araçlarında kampanyalar yaptı. Vatandaşlara sıfır araçlar ikinci eldeki araçlardan daha cazip hale geldi. Bu durum da ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi'' dedi.

Kredi faizlerinin yüksek olmasının da piyasayı olumsuz etkilediğini ifade eden Ardeşen, ''Şu anda kredi çekip araç alacak müşteriler beklemeye geçti. Kredi faiz oranları yüksek. Peşin olarak araç alacak vatandaşlar da şu an beklemede. Vatandaşlar paralarını araç almayarak mevduat faizlerine yatırıyor. Araç fiyatlarının yükselmesi beklenmediği için nakit olarak araç alacaklar da geri çekildi'' diye konuştu.

İkinci otomobil piyasasına 'kampanya' engeli: Sıfır otomobiller daha cazip hale geldi - 1. Resim

YÜZDE 30'A YAKIN DÜŞÜŞ

Araç fiyatlarının düştüğünü de belirten Ardeşen, ''Araç fiyatlarında son 1 senede yüzde 30’a yakın düşüş oldu. Geçen seneye göre satışlarımız düşük, satışlarımız yarı yarıya düştü. Normalde yazın ve bayram öncesi dönemlerde araç satışları artardı. Bu dönemde ikinci el otomobilde hareketlilik yaşanmadı. Önümüz kış araç fiyatlarında yine düşüş görülebilir'' şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...