Tgrt Haber

Motorlu araçlardaki ÖTV'yi değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devredildi

26 Temmuz 2022 09:53 - Güncelleme : 26 Temmuz 2022 14:02
Motorlu araçlardaki ÖTV'yi değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a devredildi
ötv,otomobil,araç

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, otomotivdeki Özel tüketim vergisinin (ÖTV) değiştirilme yetkisi Cumhurbaşkanı'na devredildi. Buna göre Cumhurbaşkanı, motorlu araçlarda ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına çıkarabilecek ya da sıfıra indirebilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanılığı kararına göre, ÖTV (II) sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan "vergi oranı ve yetki" başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

SIFIRA İNDİRME YETKİSİ

Bu karara göre, maddedeki "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun "motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme" yetkisi, Cumhurbaşkanınca "ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme" olarak yeniden revize edildi.

MADDEDE BİR DÜZENLEME DAHA

Maddede yer alan bir diğer düzenlemede ise Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, "itfaiye öncü araçları" ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...