Tgrt Haber

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
13 Şubat 2024 11:52 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 11:54
,proje,İzmir,belediye,AK Parti

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, 11 başlıktan oluşan projelerini tanıtım lansmanında açıkladı. İzmir'deki trafik sorununa dikkat çeken Dağ, "Bu soruna köklü çözüm getirecek yeni çevre yolu projesini hayata geçireceğiz" diyerek projesini duyurdu. 

31 Mart yerel seçimlerine  kısa süre kala partiler projelerini tanıtmaya devam ediyor. 'CHP'nin kalesi' olarak bilinen İzmir'e iddialı bir şekilde hazırlanan AK Parti'nin adayı Hamza Dağ bugün 11 başlıktan oluşan projelerini duyurdu. 

"Projelerimizi 11 başlıkta topladık" diyen Hamza Dağ, "1 ulaşılabilir İzmir, 2 sosyal belediyeciliği ile eşsiz İzmir, 3 çevre altyapısı ile eşsiz İzmir, 4 dönüşümü ile eşsiz İzmir, 5 turizmi ile eşsiz İzmir, 6 eğitim ve istihdamı ile eşsiz İzmir, 7 akıllı şehircilik, 8 sağlık altyapısı ile eşsiz İzmir, 9 tarımı ile eşsiz İzmir, 10 spor altyapısı ile eşsiz İzmir, 11 kültürü ile eşsiz İzmir." diyerek sıraladı. 

İzmirlilerin dertlerini dinleyeceğini belirten Dağ, tanıtım toplantısında şunları söyledi: 

"PROJELERİ 11 BAŞLIKTA TOPLADI"

Projelerimizi 11 başlıkta topladık. Bu başlıkları toplarken İzmir’in sahadan gelen önceliklerine göre baktık.

Ulaşılabilir, sosyal belediyecilik, çevre altyapısı, dönüşüm, turizm, eğitim ve istihdam, akıllı şehircilik, sağlık altyapısı, tarım, spor altyapısı, kültürüyle eşsiz İzmir.

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 1. Resim

İzmir Körfez geçişi sadece bir proje değil şehrimizi dünya standartlarına döndürecek bir vizyon projesidir. 6.9 km deniz geçişi olmak üzere 35 proje kapsamında Binali Yıldırım tarafından 2011 yılında kamuoyuyla paylaşılmıştı. Proje bugüne kadar hayata geçirilmedi. İki yakada yaşayan hemşehrimizin ısrarları üzerine göreve geldiğimizde bu projeyi hayata geçirmiş olacağız.

TRAFİK SORUNU 

İzmir'in en can alıcı sorunlardan biri olan trafik sorununa yeni çevre yolu projesini hayata geçireceğiz. Bu yol şehrin içindeki ulaşımı azaltacak. Yeni çevre yoluna 9 alandan bağlantı yolu yapacağız. İzmir’e çevre yolu projesiyle şehrimizde yeni dönem başlayacak.

Raylı sistem projelerimizle İzmir’in taşıma hattını çiziyoruz. 2 tane tramvay hattımız var. Karşıyaka ve Konak hatlarımızı birleştirerek raylı hattımızı bütünleştireceğiz.

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 2. Resim

"İZBAN, İSDİHAM OLMAYACAK"

Buca metrosunu tamamlama çalışmasını yaparken Gaziemir ve Karalar metro çalışmalarına da başlayacağız. İZBAN’ı 9 vagona çıkararak buradaki izdihamı sona erdireceğiz.

Orta vadeli hedeflerimizde İZBAN’ı bazı ilçelerde yerin altına almaya planlıyoruz. Genç İzmir’in kart sahiplerinde bu seriyi 120 dakikaya çıkaracağız.

Akıllı durak sistemi, otobüsüm nerede gibi uygulamalarda vatandaşlarımızın yolculuk süresini daha hesaplanabilir hale getireceğiz.

İzmir gibi her bir köşesi ayrı değer olan şehirde otopark çilesi nedeniyle vatandaşlarımız planlama yapamamakta. Aktarma merkezlerine yakın otoparklar inşa edeceğiz. 

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 3. Resim

OTOPARK PROJESİ 

Mevcut otopark tarifelerinde Nisan ayında yüzde 50 indirime gideceğiz. 100 bin araçlı yer altı yapağımız otoparklarla bu sorunu ortadan kaldıracağız.

Ankara Asfaltı ve köprü kavşaklardan oluşan 16 projemizi göreve geldiğimiz ilk yaz döneminde bitirmek istiyoruz. Okulların tatil olduğu bu süreçte eğer bitmezse öbür seneki 3 aylık süreçle 8+8 şeklinde 2 sene içerisinde bu projeleri yapıp ulaşımı rahatlatacağız.

Kent genelinde alternatif yollar biz karayollarıyla ilgili olanları takip edeceğiz. Kiraz-Alaşehir yolunu da hayata geçireceğiz.

YENİLENEN OTAGAR

Şehirler arası otobüs terminaline dair ortak bir fikri var. Bu otogar tarihimize, İzmir’imize uygun değil. Biz bu otogarı yenilikçi İzmir’e modern bir şekilde yenileyeceğiz. Otobüslerin giriş ve çıkışlarını ayrı bir kattan yapacağız. 

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 4. Resim

İzmirim kartını hayatın her halinde kullanılabilecek bir kart haline getireceğiz. İzmirim kart sayesinde kamu kurumlarımızı sosyal imkânları hemşerilerimiz özel avantajlarla ulaşabilecek.

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 5. Resim

İskeleleri aktif hale getirerek ulaşımdaki payını %2,5’tan %5’e çıkaracağız.

İZMİRLİ ANNELERE KREŞ VAADİ 

Ailelerimiz en önemli ihtiyaçlarından birinin de kreşler olduğunu biliyoruz. Şehrimizde şu an 7 olan kreşlerimizin sayısı 100’e çıkaracağız Üniversiteyi kazanan her üniversite öğrencimize ilk yıl 10 bin lira eğitim destek bursu vereceğiz. İzmarket kurarak sosyal ekonomik durumu zor olan vatandaşlara alışveriş imkanı sunacağız.

0-7 yaş arasında çocuğu olan annelere ulaşımı ücretsiz yapacağız. Ailesinde engelli bulunan vatandaşlarımızın seyahat etme ve belli nedenlerle engelli bireylerini emanet etmeleri için mola evleri kuracağız. 

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 6. Resim

YENİ EVLENECEKLERE DÜĞÜN HEDİYESİ 

Yeni evlenecek sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çiftlerimize çeyiz ve düğün hediyesi vereceğiz. 

ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ 

Şehrimizde yaşayıp üniversiteyi kazanmış her gencimize tek seferlik 10 bin lira eğitim destek bursu vererek, üniversiteye başladıkları ilk dönemde destek olacağız.

EMEKLİLERE 10 BİN TL'LİK ÖDEME 

Dezavantajlı emeklilerimize yılda bir kez Sosyal İzmirim Kartlarına 10 bin lira yükleme yapacağız. Bu sayede giderini azaltarak aile ekonomisine katkı sağlayacağız.

Yine sosyo-ekonomik dezavantajı bulunan emeklilerimize hane başı tükettikleri doğalgazın 50 metreküp miktarını ücretsiz olarak karşılayacağız. Çocuk Gelişim Akademilerimizi hayata geçireceğiz 

YEŞİL ALAN PROJELERİ 

Mavinin ve yeşilin en güzel buluştuğu "İzmir Bahçeleri" projemiz. "İzmir Bahçeleri" sadece bir park ya da yeşil alan projesi değil, aynı zamanda şehrimizin sosyal dokusunu güçlendirecek, insanımıza nefes aldıracak bir buluşma noktası olacak. Toplamda 10 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturacağız.

Böylece, şehrimizin her bölgesinde oluşturulacak "İzmir Bahçeleri" afetlere karşı dirençli bir İzmir inşa etme vizyonumuzun önemli bir parçası haline de getireceğiz.

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 7. Resim

ENERJİ YATIRIMLARI 

İzmir'imizi yenilenebilir enerjinin merkezi yapacağız. Güneş enerjisi tarlaları, rüzgar türbinleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla şehrimizin enerji ihtiyacını çevre dostu yöntemlerle karşılayacağız.

İzmir'in rüzgarlı tepelerini değerlendirerek, rüzgâr enerjisinden maksimum fayda sağlayacağız. Kurulacak rüzgâr türbinleriyle, temiz ve yenilenebilir enerji üretimimizi artıracağız.

İspanya Bilbao örneğine benzer şekilde Çandarlı Limanı ve art alanı, bu sanayiye hizmet verecek şekilde hayata geçireceğiz.

KÖRFEZ YOLU 

Yıllardır hayalini kurduğum bir proje var. İnciraltı’ndan Bostanlı’ya denizle bütünleşmiş bir yürüyüş yolu. Körfez boyunca kesintisiz yaya ve bisiklet yolları inşa ederek, vatandaşlarımızın sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürmelerini sağlayacağız

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 8. Resim

FUAR ALANINDA DÖNÜŞÜM 

İzmir'imizin, güzeller güzeli şehrimizin simgelerinden biri olan Fuar Alanı'nı, "Yaşayan Kültür Park" olarak yeniden hayata geçirme vizyonumuzu paylaşmak istiyorum. Kültür Park’ın içindeki Göl Gazinosu ve Atlas Pavyonu gibi tarihi yapıları koruyacağız. Burada sonradan yapılmış holleri kaldıracağız. Bu bölgede yeşil alanları canlandıracak, çeşitlendirecek ve bir botanik bahçesi yapacağız. Fuar alanımızı, 7/24 herkesin güven içinde ziyaret edebileceği bir yaşam alanı haline getireceğiz.

"DOĞALGAZSIZ MAHALLE KALMAYACAK"

Söz veriyoruz, görev süremizde doğalgazın ulaşmadığı hiçbir mahallemiz kalmayacak.

Ayrıca bu şu müjdeyi de vermek istiyorum. Sokağına doğalgaz gelip de evine doğalgaz bağlatamamış, Sosyal İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımızın doğalgaz tesisatlarının yapılmasını sağlayacağız.

AK Parti'nin İzmir adayı Hamza Dağ 11 başlıkta projelerini açıkladı  - 9. Resim

SUYA İNDİRİM VAADİ 

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi göreve geldiğimizde, 1 Nisan itibariyle Su Ücret Tarifesinde yüzde 50 indirime gideceğiz. 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...