Tgrt Haber

Bakan Fidan, İsrail'in planını açıkladı: Ateşkesi istemediği ortaya çıktı

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
15 May 2024 21:15 - Güncelleme : 15 May 2024 22:05
Bakan Fidan, İsrail'in planını açıkladı: Ateşkesi istemediği ortaya çıktı

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bölge barışı güvenli ile ilgili önemli mesajlar verdi. Fidan Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak büyük bir ülke olduğunu belirterek, "Önemli olan, hedefimiz, bölgemizde barışın ve güvenliğin sağlanması." dedi. Gazze konusunda ABD ile ayrıştıklarını belirten Fidan, İsrail'in ateşkes istemediğinin ayyuka çıktığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan NTV canlı yayınında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan, Türkiye'nin gündeminin yoğun olduğunu belirterek bölge barışı için mesaj verdi.  

Bakan Fidan, dış politika hedeflerini hem yöntem hem de hedef olarak gözden geçirdiklerini belirtti. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak bölgesinde dev bir ülke olduğunu ifade eden Fidan, barışın güvenliğin en önemli aşaması olduğunu söyledi. İsrail'in bölgede ateşkes istemediğine dikkat çeken Fidan, Türkiye'nin çaba gösterdiğini belirtti.   

Bakan Fidan, Gazze konusunda Türkiye ile ABD arasında farklı görüş ayrılıkları olduğunu söyleyen Fidan, ABD'nin kayıtsız şartsız İsrail'i desteklediğini, Türkiye'nin ise Filistin'i desteklediğini söyledi. 

Fidan, büyük devletlerin kavga konularında kavga edip iş birliği konularında iş birliğine devam edebilmesi gerektiğini vurguladı. 

Bakan Fidan, bölge barışı için mesaj verdi: Önemli olan güvenliği sağlamak  - 1. Resim

"Önemli olan, hedefimiz, bölgemizde barışın ve güvenliğin sağlanması" diyen Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Türkiye son derece büyük bir gündeme sahip. Dış politika hedeflerimizi hem yöntem olarak, hem de hedef olarak bir tasvipe tabi tuttuk. Önemli olan, hedefimiz, bölgemizde barışın ve güvenliğin sağlanması.

Türkiye bölgesinde ekonomik ve siyasi olarak dev olan bir ülke. Barış konusunu güvenliğin en önemli aşaması olarak görüyoruz. 

Yeni yapılandırmada belli coğrafyaları mikroya aldık. Latin Amerika'yı ayrı bir genel müdürlük yaptık. Afrika'daki genel müdürlük sayımızı 3'e çıkarıyoruz. Türk devletleri ile ilgili genel müdürlük kuruyoruz. Bunlar coğrafya ile ilgili konular. Denkleme yeni disiplinler getirmek gerekiyor. 

Konsolosluk ve Türk vatandaşları ile ilgili konular, onlar için de ayrı bir genel müdürlük yaptık. Amacımız, bizim için önemli konuları daha odaklı bir şekilde yönetmek. 

Bakan Fidan, bölge barışı için mesaj verdi: Önemli olan güvenliği sağlamak  - 2. Resim

ABD İLE TÜRKİYE'NİN GAZZE AYRIMI 

Onlar kayıtsız şartsız İsrail'i destekliyor biz ise Filistin'i destekliyoruz. Bu bir ayrım noktası. Büyük devletlerin bir özelliği vardır, şuna bakmanız lazım. Konular arasında ayrım yapabiliyor mu? Kavga konularında kavga edip, iş birliği konusunda iş birlikleri devam ediyor mu? Bizim de ABD ile böyle anlaşamadığımız, konuşarak çözmeye çalıştığımız, iş birliği yaptığımız alanlar da var.

Gazze meselesinde şu anda ABD'nin askeri desteği olmadan İsrail'in bu denli cüret içerisinde soykırım yapması mümkün değil. ABD Başkanı kendisi de söyledi. Nerede uzlaşıyoruz? Geldiğimiz noktada ateşkes konusunda uzlaşımız var. O konuda bir çalışma var. Bugün de ABD'li mevkidaşımla bu konuyu konuştum. İki devletli çözümün olmadığı durumda bu sorunun sürekli kendini tekrarlayacak bir patoloji olduğu konusunda hem fikiriz. 

Bakan Fidan, bölge barışı için mesaj verdi: Önemli olan güvenliği sağlamak  - 3. Resim

"AÇIĞA ÇIKTI; İSRAİL ATEŞKES İTEMİYOR"

Tarafların başta uzlaşmama alanları genişti. Katarlı ve Mısırlı arkadaşlar yoğun çalıştılar. Biz de Türkiye olarak gerekli çabaları gösterdik. Hamas'la iletişim halindeydik. Konunun tıkandığı yer İsrail'in kalıcı bir ateşkes istememesi. Hamas'ın da, "Ben rehineleri vermeyi kabul edeceğim, karşısında da ateşkes bekliyorum" talebi var. İsrail bunu kabul etmiyor. İsrail bu müzakereleri devam ettiriyordu, çünkü Hamas'ın reddedeceğini bekliyordu. Açığa çıktı, İsrail ateşkesi istemiyor.

ABD'li, Katarlı mevkidaşlarımla, Hamas lideriyle de konuştum. Ateşkeste nerede duruyoruz bunu görmemiz gerekiyordu. Geçen hafta neredeysek oradayız, tıkanmışlık durumundayız. ABD, İsrail'i zorlamak durumunda. ABD seçimlere giderken Biden'a kendi kamuoyunun belli bir kısmından büyük tepki geliyor. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...