Tgrt Haber

Cemil Tugay'dan TCDD'ye 'zam' tepkisi: Fedakarlık yapılmalı

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: tgrthaber.com
11 Haziran 2024 09:16 - Güncelleme : 11 Haziran 2024 09:18
Cemil Tugay'dan TCDD'ye 'zam' tepkisi: Fedakarlık yapılmalı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, TCDD'nin İZBAN'ın ray kullanımı için hat kirasına yaptığı yüksek oranlı zamma tepki gösterdi. Vatandaşa yük olmasın diye toplu ulaşım tarifesini artırmadıklarının altını çizen Tugay, “TCDD de bu ortamda İZBAN'ın borç yükünün artmaması için fedakarlık yapmalı” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayı olağan toplantısının ilk birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının ana gündeminde; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin, İZBAN'ın ray kullanım bedeline yaptığı büyük zam vardı.

İZBAN'ın, TCDD ve Büyükşehir ortaklığı olduğunu belirten Tugay, “Bu dönemde ekonomik kriz yaşanırken, biz vatandaşın ulaşım masraflarını artırmayalım derken, elektrik fiyatları arttı, açıklanan resmi enflasyonun da üzerinde raylardan kira alındı. Bunu da TCDD yaptı değil mi? Bu İZBAN niye zarar ediyor diyenler vardır diye özellikle bu konuya dikkat çekmek istedim” diye konuştu.

"TCDD FEDAKARLIK YAPMALI"

Elektrik ve ray kiralamasından dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesinin TCDD'ye 911 milyon TL'nin üzerinde borcu olduğuna aktaran Tugay, İZBAN'daki zararın ve borcun önemli nedenlerinden birinin, TCDD'nin yaptığı fahiş zamlar olduğunu belirtti, “Bizi niye bu kadar borçlandırıyorsunuz” diye sordu. Tugay ayrıca, “TCDD kendi seferleri için de kullandığı bir hat için zam yapıyor. Seferlerde gecikmelerin en büyük nedeni o hatta sokulan şehirlerarası yolcu ve yük trenleridir. İZBAN trenleri, TCDD trenleri geçsin diye bekliyor. Bilet fiyatlarını artırmamışız, millete yük olmasın demişiz. TCDD bu ortamda İZBAN'ın borç yükünün artmaması için fedakarlık yapmalı. Ama 'ray kirası' olarak aldığı parayı bir senede üç buçuk kat artırıyor. Belediye bunları özel işinde kullanmıyor, halkın taşımacılığında kullanıyor. Bu zararın büyümesine değil, küçülmesine katkı koyulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Cemil Tugay'dan TCDD'ye 'zam' tepkisi: Fedakarlık yapılmalı - 1. Resim

"AK PARTİ İL BAŞKANI'NA GİDECEĞİM, DOSYAM HAZIR"

Bu olumsuzlukların insaflı bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini ve manipülasyon yapılmadığını vurgulayan Başkan Tugay, “Bunu yapmıyoruz diyorlarsa çift başlılık ortadan kalksın. Dosyamı hazırladım. Kendisiyle yaptığımız nezaket ziyareti gereği AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'ya gideceğim. Bunları anlatacağım. Çözüm için desteğini isteyeceğim. İZBAN, TCDD'nin bu tavrıyla belini doğrultamaz. Bizim bilet fiyatlarını 50 lira yapmamız lazım ki İZBAN kurtulsun, böyle bir şey olmaz. TCDD yılda yüzde 350 zam yapamaz. Bunda manipülasyon falan yok” dedi.

Cemil Tugay'dan TCDD'ye 'zam' tepkisi: Fedakarlık yapılmalı - 2. Resim

"BEN BU HAKSIZLIĞA İTİRAZ EDİYORUM"

İZBAN'ın İzmir şehrine, halkına hizmet etmesini istediklerini söyleyen Tugay, "Bunu yaparken sürdürülebilir bir ekonomisi, planlaması olsun istiyorum. Bizim bu şartlar altında beklediğimiz şey TCDD'nin bize yardımcı olması. Bizim ortağımız o. Bir senede 3 buçuk kat artırayım sen de bilet fiyatlarını artırmasan da olur. Nasıl olsa buradan doğacak parayı ben alıyorum sermaye artışına yatırıyorum. Bu şu demektir; ne halin varsa gör ben başımın çaresine bakarım. Böyle olamaz. Böyle olursa ortaklık bozulur. Ya onların her şeyi bize ya da bizim her şeyi onlara devretmemiz lazım. Bir lira kazanıyorsunuz iki lira harcıyorsunuz, buna para mı yetişir? Bütün yük bizim üzerimizde. 4 tane yeni istasyon yapıyor İZBAN. Her biri 250 milyon TL'den 1 milyar TL. Bunların hiç mi kıymeti yok? Ben bu haksızlığa itiraz ediyorum. Amacım problemi çözmek. Bu şehir beni belediye başkanı olarak seçti. Ben zararın zirvesindeyken aldım ve bunları konuşmak zorunda kaldım. Görmezden mi geleyim?” dedi.

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...