Tgrt Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail ile ticaret hakkında net mesaj: O iş bitti

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Tgrthaber.com.tr
24 Nisan 2024 16:07 - Güncelleme : 24 Nisan 2024 17:33

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Ankara'da ortak basın toplantısında konuştu. Terörle mücadele konusunda Alman makamlarından destek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müttefiklik hukukuna zarar veren bu örgütlerle mücadelede daha etkin iş birliğine ihtiyacımız var" dedi. İsrail ile ticari ilişkiler hakkında da konuşan Erdoğan, " Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz. O iş bitti" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanı Steinmeier Dışişleri Bakanı olduğu dönemde ülkemizde birçok kez ziyaret etti. Ancak bugünkü ziyareti Cumhurbaşkanı olarak ülkemize yaptığı ilk ziyaret olması ve Türkiye-Almanya arasındaki dostluk anlaşmasının 100. yılına tekabül etmesi bakımından ayrıca değerli bir ziyaret. Beşeri bağlarla bugüne kadar güçlenen Türk-Alman dostluğunun kuvvetlenerek gelişmeye devam edeceğine inanıyorum. Steinmeier'in bizimle hemfikir olduğunu görmekten ayrıca memnunum. Sayın Cumhurbaşkanının Gaziantep'e giderek Almanya'nın katkısıyla inşa edilen ilkokulumuzu ve Nurdağı konteyner kentini ziyareti ayrıca memnun etti.

Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri ele alma fırsatı bulduk. NATO müttefikimiz Almanya ile güvenlikten ekonomiye, kültürden bilime her alanda yoğun ilişkilere sahibiz. 50 milyar doları bulan ticaret hacmimizi 60 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Karşılıklı yatırımların artırılmasına özel önem veriyorum. Savunma sanayii alanındaki iş birliğini de ilerletmek arzusundayız. Bu alanda karşılaştığımız kısıtlamaları artık gündemimizden tamamen çıkaralım istiyorum. Türkiye ve Almanya'nın bilhassa savunma alanında engelleri değil bundan sonra ortak üretim projelerini konuşacağını ümit ediyoruz.

Turizm alanındaki iş birliğimiz de her geçen gün gelişmekte. Alışılagelmiş kalıpları yıkan, önlerine gelen engelleri tek tek aşarak Türkiye ile Almanya arasında beşeri köprü vazifesi gören tüm vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz.

Görüşmelerimizde Almanya Türk toplumunu ilgilendiren konularını da ele aldık. Türk toplumunun eşit katılım temelli entegrasyonuna önem veriyor, teşvik ediyoruz. Çifte vatandaşlığı mümkün kılan yeni Alman vatandaşlık yasasını atılmış kıymetli bir adım olarak görüyoruz. Ancak Avrupa ile birlikte Almanya'da yükselen yabancı karşıtı, İslam düşmanı, aşırı sağcı ve ırkçı örgütlere ilişkin endişelerimiz giderek artıyor. Solingen faciasından 31 yıl sonra benzer bir saldırıda maalesef 2'si çocuk 4 kardeşimizi kurban verdik. 25 Mart'taki menfur hadisenin aydınlatılması ve sorumlularının cezalandırılması noktasında beklentilerimizi paylaştım. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Steinmeier'den ortak basın toplantısında önemli mesajlar - 1. Resim

TERÖRLE MÜCADELEDE DESTEK ÇAĞRISI

PKK, YPG, FETÖ başta olmak üzere insanlarımızın huzurunu kaçıran ve temsilciliklerimize saldıran terör örgütleriyle mücadeleye de değindik. Müttefiklik hukukuna zarar veren bu örgütlerle mücadelede daha etkin iş birliğine ihtiyacımız var. Terörle mücadele hususunda Alman makamlarından daha fazla destek ve dayanışma beklediğimizi ifade ettim.

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri de gündemimizde yer aldı. Gümrük birliği ve vize serbestisi başta olmak üzere atılması gereken adımları ele aldık. Bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde de bulunduk. Bu vesileyle Gazze'de 200 gündür yaşanan benzeri görülmemiş zulmün son bulması çağrımızı tekrarladım. Netanyahu sırf siyasi ömrünü uzatmak uğruna kendi vatandaşları da dahil tüm bölgemizin güvenliğini tehlikeye atıyor. İsrail yönetiminin Gazze'de işledikleri insanlık suçlarını gündemden düşürme çabalarına prim verilmemeli. İsrail'in saldırıları devam ettikçe hem bölgesel hem de küresel barışa yönelik tehditlerin arttığının herkes bilincinde.

İsrail ile İran arasında geçen hafta tırmanan gerilim bunun en son ve en çarpıcı örneği. Masumların ölüm ve açlığa mahkum edilmesinin ızdırabının nesiller geçse de unutulmayacağını hepimiz biliyoruz. Türkiye olarak ilk günden itibaren kararlı ve cesur bir duruş sergiledik. İnşallah bundan sonra da ateşkesin sağlanması, kesintisiz ve yeterli insani yardımın Filistinlilere ulaştırılması için çabamızı sürdüreceğiz.

Malumunuz olduğu üzere EURO 2024 haziran ayında Almanya'da düzenlenecek. Milli takımımız da bu turnuvada mücadele edecek. Turnuvada yer alacak tüm takımlara başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanına ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail ile ticaret hakkında net mesaj: O iş bitti - 2. Resim

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in açıklamaları ise şu şekilde:

"Burada olağanüstü ülkenizin misafiri olmaktan çok mutluyum. Konukseverliğinizi son 3 günde birebir yaşadım. İstanbul, Gaziantep ve Ankara'ya davetiniz için teşekkür ederim. Yoğun görüşmelerimiz son derece yararlı oldu. İlişkilerimiz çok uzun ve zengin bir geçmişe dayanıyor. Diplomatik ilişkilerimizin başlangıcının 100. yıl dönümünde Türkiye'ye gelmek benim için çok önemli. İkimiz de biliyoruz ki bu ilişkiler sadece devletler ve hükümetler arasındaki ilişki değil, özellikle insani ilişkiler bizim bağlarımızı özel kılıyor. Dünyadaki hiçbir ülke ile Almanya'nın bu kadar dostane, yoğun ve ailevi ilişkisi yoktur. Yaklaşık 3 milyon Türk kökenli insan ve 4 kuşak önce iş gücü anlaşmasının imzalanmasının ardından Almanya'da yaşıyor. Onların öyküleri bizim ülkemizi şekillendiriyor. Siyasi hayattan ekonomiye, kültüre kadar bu kuşakların temsilcileri bana ziyaretimde eşlik ediyor. Tabii bu ilişkiler tek taraflı değil. Aynı zamanda 100 yılı aşkın süre önce zanaatkarlar Almanya'daki yoksulluktan kaçarak Türkiye'ye gelmişti. 1920'li yıllarda ise Alman bilim insanları, mimarlar, şehir plancıları genç Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşuna katkı vermek için geldiler. 1930'lu-40'lı yıllarda ise Nazi Almanya'sında baskıya uğrayan çoğu Yahudi aileler buraya geldi. Bugün de Ankara Üniversitesi'nde bu konuda yeni bilgiler edindim. Tarihi bağlarımız son derece güncel."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail ile ticaret hakkında net mesaj: O iş bitti - 3. Resim

SORU-CEVAP

DÖNER TARTIŞMALARI

(Türkiye ve Almanya'daki döner tartışması) Steinmeier: Aslında yüzeysel olduğunu düşünmüyorum ilişiklerin. Bu aslında ziyaretle ilgili tartışmaların yüzeysel olduğunu düşünüyorum. Beni bu kadar çeşitli kalabalık bir heyetin karşılamasından mutlu oldum. Çünkü onlar Almanya'daki Türk cemaatinin ne kadar çeşitli olduğunu gösteriyorlar. Döner de bu çeşitliliğin bir parçası. Yeni Almanya'yı şekillendiren bir çeşitlilik bu. Bunun anlaşılmasını arzu ediyorum ve bu yüzeyselliği artık geride bıraktığımızı düşünüyorum.

"İSRAİL İLE TİCARETİMİZ BİTTİ"

(Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret) Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz. O iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanımız açıkladı. Şunu bilmenizi istiyorum. Şu anda İsrail'in Gazze'ye yaptığı acımasız saldırılardaki ölüm sayısı 45 bini buldu. Bu rakamı bir kenara koymamız söz konusu olamaz. Yaralılar 75 bini buldu. Bu yaralılar içerisinde durumu ağır olanların bir kısmını ülkemize aldık, burada tedavileri devam ediyor. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım. Gazze yerle yeksan olmuş. Kaldı ki İsrail ile Gazze'nin silah, mühimmat, araç, gereç bunlar zaten mukayese edilmez. Bunları görerek değerlendirmek lazım. Bütün bunların yanında Batı İsrail'in yanında yer alıyor. İsrail'in acımasız saldırıları karşısında Gazze'nin böyle bir imkanı yok. İmkansızlıklara rağmen biz şu anda rehinelerin takası konusunda bir gayretin içindeyiz. Temenni ederiz ki bu takas başarılı olur.

Detaylar geliyor...

Kaynak: Tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...