Tgrt Haber

İspanya'da Filistin zirvesi! Bakan Fidan, Pedro Sanchez ile bir araya geldi

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: tgrthaber.com
29 May 2024 15:36 - Güncelleme : 29 May 2024 15:38
İspanya'da Filistin zirvesi! Bakan Fidan, Pedro Sanchez ile bir araya geldi

Filistin Devleti'ni resmen tanıyan İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen zirveye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı.

İspanya, Filistin Devleti'ni resmi olarak tanımasının ardından Gazze için başkent Madrid'de bir zirveye ev sahipliği ev yaptı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez; Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman Al Sani, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Arap ve İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Gazze Komitesi adlı grubun üyeleri ile görüştü.

Ayrıca İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares de görüşmelere katıldı. Birleşmiş Milletler'in üçte ikisinden fazlasını oluşturan 140'tan fazla ülke bir Filistin devletini tanımaktadır.

İspanya'da Filistin zirvesi! Bakan Fidan, Pedro Sanchez ile bir araya geldi - 1. Resim

Ürdün ve İslam İşbirliği Teşkilatı yetkilileri ile Madrid'de bir araya geldi.Görüşmeler İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini resmen tanımasının ardından gerçekleşti.

AB'DEN FİLİSTİN'İ RESMEN TANIYAN ÜYE SAYISI 9'A ÇIKTI

İspanya ve İrlanda ile birlikte 27 üyeli Avrupa Birliği'nin Filistin devletini resmen tanıyan üye sayısı 9'a çıktı. Madrid ve Dublin, Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını sürdüren İsrail'e karşı AB'nin tedbir alması için baskı yapıyor.

İspanya'da Filistin zirvesi! Bakan Fidan, Pedro Sanchez ile bir araya geldi - 2. Resim

SLOVENYA DA KARARINI YARIN VERECEK

Norveç AB üyesi değil, ancak dış politikası genellikle birlikle uyumlu. AB üyesi Slovenya da yarın Filistin devletini tanıyıp tanımayacağına karar verecek. Karar, nihai onay için parlamentoya gönderilecek.

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...