Tgrt Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye'ye geliyor! İşte masadaki konular

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
12 May 2024 00:47 - Güncelleme : 12 May 2024 00:51
Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye'ye geliyor! İşte masadaki konular

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. İşte kritik ziyarette masaya yatırılacak konular...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretinin ardından Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde adeta yeni bir sayfa açıldı. İki ülke arasındaki ilişkiler yumuşarken, ziyaretten 5 ay sonra bu kez Miçotakis Türkiye'yi ziyaret edecek. Önümüzdeki hafta gerçekleşmesi planlanan ziyarette başta ekonomi olmak üzere pek çok alanda iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine karşılık, Yunanistan Başbakanı Miçotakis 13 Mayıs tarihinde Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde Atina’da düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi vesilesi ile Yunanistan’ı ziyaretinde ilişkilerde yeni bir döneme girildi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye'ye geliyor! İşte masadaki konular - 1. Resim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ı son ziyareti sırasında Miçotakis arasında imzalanan Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi sonucunda iki taraf da dostane ilişkileri ve barış içinde bir arada yaşama konusunda kararlı olunduğunu beyan etmişti. Liderler düzeyindeki iyi ilişkiler, Dışişleri Bakanları ve ilgili diğer Bakanlar arasındaki resmi ziyaretler ve temasların sürdürülmesi, ziyaretten bu yana tarafların Bildirge’ye bağlılıklarını sürdürdüğünü gösteriyor.

MASADAKİ KONULAR

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Miçotakis’in Ankara ziyaretinde, başta ekonomi olmak üzere ulaştırma, bilim teknoloji tarım, turizm, sağlık ve beşeri ilişkiler gibi çeşitli alanlardaki işbirliğinin olumlu gündem temelinde geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’nın devam ettirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Türkiye ile Yunanistan’ın 6 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin, her iki ülke liderinin koyduğu ortak hedef çerçevesinde 10 milyar dolara çıkarılmasına yönelik atılabilecek adımlar da değerlendirilecek. Görüşmelerde ayrıca, ekonomik anlamda her iki ülkeden önde gelen iş adamlarının, yeni kurulacak Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya gelmesi hedefleniyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye'ye geliyor! İşte masadaki konular - 2. Resim

YUNAN ADALARINA KAPIDA VİZE UYGULAMASI MASADA

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü (kapıda vize) sürecinin devam ettirilmesi hususu da ele alınacak. Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların gündeme getirilmesi öngörülüyor.

DÜZENSİZ GÖÇE KARŞI İŞ BİRLİĞİ

Terörle mücadele iş birliğinin ve bu konulardaki beklentilerin gözden geçirilmesi planlanırken düzensiz göçle ortak mücadele ve bu alandaki iş birliği konularının ele alınması hedefleniyor. İsrail-Filistin çatışması başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili Türkiye tarafından görüşlerin aktarılması öngörülüyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye'ye geliyor! İşte masadaki konular - 3. Resim

2 YENİ ANLAŞMA DAHA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayındaki ziyaretinde çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ilave olarak, Miçotakis’in ziyareti sırasında Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak.
Ayrıca, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki olumlu gidişatı yansıtacak şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından ziyaret sırasında bir ortak açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...