Tgrt Haber

Ağustos ayına dikkat! Uzmanlar uyardı, daha çok artacak!

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
08 Temmuz 2024 10:05 - Güncelleme : 08 Temmuz 2024 10:20
Ağustos ayına dikkat! Uzmanlar uyardı, daha çok artacak!

Havaların ısınmasıyla birlikte ishal, bulantı ve kusma şikayetlerinde artışlar yaşanıyor. Gıda kaynaklı enfeksiyonların ortaya çıktığını belirten uzmanlar ağustos ayında daha çok artacağı uyarısında bulundu.

Yaz mevsiminin gelmesiyle hava sıcaklıklarında meydana gelen artış ile birlikte gıda kaynaklı enfeksiyon şikayetleri artıyor. Acillerin ishal, bulantı ve kusma şikayetleriyle gelen hastalarla dolup taştığını belirten uzmanlar ağustos ayına dikkat edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

DENİZ KAYNAKLI MI, SU KAYNAKLI MI?

Şikayetlerin nereden kaynaklandığı yönünde araştırmaların sürdüğünü belirten Yılmaz, “İshal vakalarımızda bir artış var. Nedenini araştırdığımız ateşli hastalar var. Bulantı, kusması olan hastalarımız oluyor. İshal olmazsa bile bulantı, kusmayla gelen hastalarımız oluyor.

Ağustos ayına dikkat! Uzmanlar uyardı, daha çok artacak! - 1. Resim

Deniz kaynaklı mıdır? Yoksa su kaynaklı mıdır? Bu noktada araştırmalarımız devam ediyor. Çok yoğun noktasında geçen seneyle benzer rakamlar. Ağustos ayında artabilir dikkatli olmamız gerekir. Sıcaklarla birlikte gıda kaynaklı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

UZMANINDAN TAVSİYELER

Tavsiyemiz kişisel koruyucu önlemleri almaları gerekiyor. Bozuk gıda yememeleri bozulma ihtimali olan gıdaların tüketiminde dikkatli olmaları, pis sulara girmemeleri dere suyu temiz olarak düşünülebiliyor ancak analizi yapılmadan girilmemesi gerekir.

Artık derelerimizde de kirlilik söz konusu. Hijyen, el yıkama sabun kullanımı çok önemli” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...