Tgrt Haber

Anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmezi köylüler yapıyor! Toros dağlarının şifa kaynağı 200 liraya satılıyor

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
17 Haziran 2024 12:43 - Güncelleme : 17 Haziran 2024 12:55

Her derde deva andız Antalya köylülerinin elinde pekmeze dönüyor. Yeni doğum yapan kadınların anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmez Toros dağlarından toplanıyor. Şifa kaynağı olan pekmez 200 liradan satılıyor.

Antalya'nın Akseki ilçesinde Toros Dağları'nda andız ağaçlarından toplanan kozalaklardan pekmez yapılıyor.

ANNE SÜTÜNÜ 10 KAT DEĞERLİ YAPAN PEKMEZİ KÖYLÜLER YAPIYOR! 

Her derde deva olarak bilinen pekmezin kilogramı 200 TL'ye satılıyor. Andız pekmezi anne sütünü 10 kat değeri yaparak hem annenin hem de bebeğin demir oranını artırır. 

Anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmezi köylüler yapıyor! Toros dağlarının şifa kaynağı 200 liraya satılıyor - 1. Resim

Akseki'de eski yıllardan beri yaygın olarak üretilmekte olan andız pekmezi, Akseki'nin Kuyucak Mahallesi'nde üretimi devam ediyor.

Anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmezi köylüler yapıyor! Toros dağlarının şifa kaynağı 200 liraya satılıyor - 2. Resim

Pekmez yapan Halil Erdoğan, andız ağaçlarının olgunlaşan kozalaklarını topladıklarını, kırma makinesinde kırdıktan sonra 2 gün süreyle Şıra hanede ıslatıldığını söyledi.

Anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmezi köylüler yapıyor! Toros dağlarının şifa kaynağı 200 liraya satılıyor - 3. Resim

120 DERECE KIZGIN ATEŞTE KAYNIYOR

Şırahanede ıslanan kozalakların şırasını aldıktan sonra tavalara döktüklerini söyleyen Erdoğan, “Pekmez yapımına geçmek için bir gün öncesinden hazırlıklarımızı yapıyoruz. Gece saat 03.00'te kalkıyoruz. Hazırlamış olduğumuz tavaların altını kızgın ateşle ateşliyoruz. Tavalardaki şıraları yaklaşık 120 derece ısıda kaynatıyoruz. Tabii ki bu pekmezi yapması kolay değil. Oldukça zordur. Saatlerce kaynıyor. Yaklaşık 15 saat kaynatıyoruz. 15 saat kaynattıktan sonra kıvamını takip ederek tavaları indiriyoruz. 5 kilodan bir kilo pekmez çıkar. Gerçekten bu pekmezi yapmak zordur. Yıllık olarak 2 ton andız pekmezi üretiyorum" dedi.

Anne sütünü 10 kat değerli yapan pekmezi köylüler yapıyor! Toros dağlarının şifa kaynağı 200 liraya satılıyor - 4. Resim

TOROSLARIN DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI

Andız pekmezinin ham maddesini Toros Dağları'nda bin 500-2 bin metre rakımlı yerlerden topladıklarını anlatan Erdoğan, "Elde edilen pekmez tamamen doğaldır. İçinde herhangi bir karışım bulunmuyor. Andız pekmezinin, basur, kansızlık, mide, akciğer, karaciğer, romatizma, şeker hastalığı, idrar yolları iltihabı, astım gibi birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Bu pekmez, şifa kaynağı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...