Tgrt Haber

Bakan Koca'dan antibiyotik uyarısı: Ölümcül hastalıklara neden olabilir

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
18 Kasım 2023 21:11 - Güncelleme : 18 Kasım 2023 21:19
Bakan Koca'dan antibiyotik uyarısı: Ölümcül hastalıklara neden olabilir
,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek ve virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmasına karşı uyarılarda bulundu. Antibiyotik kullanımının dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatan Koca, "Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü" dolayısıyla yaptığı paylaşımda, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Koca, antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmadığı takdirde bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkat çekti.

YANLIŞ KULLANIM ÖLÜMCÜL SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmasının ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirten Koca, 

"Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru  şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim."

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1725901700303564855

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...