Tgrt Haber

Bakan Koca'dan organ nakli çağrısı: Tek yol organ bağışı...

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
07 Kasım 2023 12:43 - Güncelleme : 07 Kasım 2023 12:55
Bakan Koca'dan organ nakli çağrısı: Tek yol organ bağışı...
sağlık bakanı,fahrettin koca,organ nakli

Bakan Koca, Türkiye'de yılda ortalama 2 bin kişinin beyin ölümü gerçekleşerek vefat ettiğini açıkladı. Koca, "Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar ise her an ölümün eşiğinde. Aile olarak vereceğiniz kararla beyin ölümü gerçekleşen yakınınızın organlarını bağışlarsanız onun bir hayat kaynağı olmasını sağlarsınız" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Türkiye'de yılda ortalama 2 bin kişinin beyin ölümü gerçekleşerek vefat ettiğini açıkladı. Yaptığı açıklamada, organ bağışına dikkat çeken Koca, bir kişinin hayat kaynağı olunabileceğini vurguladı.

"TEK YOLU ORGAN BAĞIŞI"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Ülkemizde, yılda ortalama 2 bin kişi beyin ölümü gerçekleşerek vefat ediyor. Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar ise her an ölümün eşiğinde.

Aile olarak vereceğiniz kararla beyin ölümü gerçekleşen yakınınızın organlarını bağışlarsanız onun bir hayat kaynağı olmasını sağlarsınız. Artık hayatta değilken bile bir, belki birden çok insanı ölümden kurtarabilirsiniz. Bunun da tek yolu organ bağışçısı olmaktır. Bu kararı verin."

Koca, organ bağışı konusunda ayrıntılı bilgiye, Bakanlığın "http://saglik.gov.tr" adresinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...