Tgrt Haber

Dünyada yeni salgın paniği: 5 semptomlu Beyaz Akciğer Sendromu ABD ve Avrupa’da hızla yayılıyor

03 Aralık 2023 20:35 - Güncelleme : 03 Aralık 2023 21:23
Dünyada yeni salgın paniği: 5 semptomlu Beyaz Akciğer Sendromu ABD ve Avrupa’da hızla yayılıyor
salgın,,

Koronavirüs salgını bitti, ancak dünya yeni bir salgınla karşı karşıya. Çin’de ortaya çıkan “beyaz akciğer sendromu” adlı hastalık ABD ve Avrupa’da hızla yayılıyor. Hastalığın küresel salgına dönüşme ihtimali endişelere yol açıyor.

Dünyaya kasıp kavuran koronavirüs bitti derken, yeni küresel salgın iddiası paniğe yol açtı. Hastalığın adı Beyaz Akciğer Sendromu. Hastalık ilk olarak yine Çin’de ortaya çıktı. Akciğerlerde tehlikeli iltihaba yol açan hastalığın şu sıralar özellikle çocukları etkiliyor. Hastalık akciğerlerin ani bir şekilde iltihaplanması sonucu oluşan, hayati organlara yeterli oksijen gitmeyen ciddi bir durum olarak görülüyor.

YÜZLERCE VAKA KAYDEDİLDİ

ABD ve birçok Avrupa ülkesinde görülen vakalar küresel sağlık korkusuna yol açtı. Danimarka'da 26 Kasım itibariyle 541, Hollanda 120, İsveç ve İsviçre 260 vakaya rastlandı. ABD'nin Ohio eyaletinde ise geçen ay yaklaşık 150 vaka kaydedildi.

Beyaz akciğer sendromu salgını hızla yayılıyor.

5 SENDROM DİKKAT ÇEKİYOR

Birçok ülkede görülen Beyaz Akciğer Sendromunun belirtileri ise şöyle: Sürekli yüksek ateş, hızlı nefes alma, göğüste çekilme, öksürük, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk. Hastalığın tedavisinde ise antibiyotik kürü kullanılıyor.

ABD'de 5 senatör, Biden yönetimine mektup yazmıştı. Mektupta solunum yolu hastalıklarının arttığı Çin ile ABD arasında seyahat yasağı uygulamasının başlatılması talep edilmişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...