Tgrt Haber

Dünyanın kanserle mücadelede yeni yol haritası hazır

28 Aralık 2013 13:53
Dünyanın kanserle mücadelede yeni yol haritası hazır
Dünya Kanser Kontrol Örgütü, kanserle mücadele, yeni yol haritası,

Dünya Kanser Kontrol Örgütü, "Risk faktörlerini azaltma, erken tanı programları ve kaliteli tedavi" gibi hedeflerin bulunduğu Dünya Kanser Bildirgesini yayımladı.

Kanserle mücadelede yeni yol haritasını oluşturan Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC), "etkin kanser kontrol programları hazırlama, kanser kayıtlarının oluşturulması, tütün kontrolü ve risk faktörlerini azaltma, damgalama duygusunu önleme, erken tanı programları ve doğru, kaliteli tedavi ve sağlık çalışanlarını eğitme'' gibi hedeflerin bulunduğu Dünya Kanser Bildirgesini yayımladı. Dünya Kanser Liderler Zirvesi'nde açıklanan bildirgeye göre, 2025'e kadar, kanserle mücadele amacıyla bütün hükümetler, sağlıkta politika yapıcılar, tüm resmi ve sivil kanser örgütleri, hasta örgütleri sağlık çalışanları 9 hedefi esas alarak çalışmalarda bulunacak.
Söz konusu hedeflere göre öncelikle etkin, kapsamlı ve sürdürülebilir hasta odaklı kanser kontrol programları oluşturularak sağlık sistemleri güçlendirilecek. Bütün ülkelerde kanserin yükünü ve kanser kontrol programlarının etkinliğini ölçmek için kanser kayıtlarının tutulması  ve izlenmesine yönelik sistemler kurulacak. Küresel tütün tüketimi, kilo fazlalılığı/obezite, sağlıksız beslenme,  alkol alımı, fiziksel hareketsizlik ve diğer kanser risk faktörleri önemli düzeyde azaltılacak. Kansere neden olan HPV ve HBV enfeksiyonlarına yönelik aşılar, evrensel aşılama programları kapsamına alınacak. Kanserle birlikte gelişen damgalanma duygusu azaltılacak,  yanlış bilinenler ve zararlı efsaneler yok edilecek. Toplumsal tarama ve erken tanı programlarının yaygınlaştırılacak ve kanserin erken belirti ve bulguları konusunda toplum ve sağlık çalışanları bilinçlendirilecek. Doğru kanser tanısı, kaliteli tedavi, rehabilitasyon, destekleyici ve palyatif tedavi, temel ilaçlar ve teknolojiye erişim iyileştirilecek. Etkin ağrı kontrolü ve stresle baş etmeye yönelik hizmetler erişilebilir kılınacak. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkeler başta olmak üzere dünyada, kanser kontrolünün tüm alanlarında sağlık çalışanlarına yönelik eğitim imkanları geliştirilecek.
Dünya Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, AA muhabirine, dünyada her yıl 14 milyon kişinin kanser olduğuna ve 8 milyon kişinin de kanser nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çekti. Kutluk, şunları kaydetti: ''Sadece nüfus artışının etkisiyle bile olsa kanser artmaya ve can almaya devam ediyor.Kanserin üçte biri kurtarılabilir ayrıca 4 büyük kanser grubunda kanser taramaları ile erken tanı mümkün. Artık yaşama şansı erişkin kanserlerinde yüzde 70, çocuk kanserlerinde yüzde 85'lere varan oranlara ulaştı. Neden hala kanser can almaya devam ediyor, ne yapacağız? Dünya Kanser Bildirgesi'ndeki hedefleri güncelleme ihtiyacı duyduk. Bu 9 hedefe kitlenip, doğru stratejiler geliştirilebilirse dünyada kanseri yenmek mümkün olacaktır''

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...