Tgrt Haber

Eczane isimli alışveriş sitelerine dikkat! Yüz yıkama jelinin içerisinden çıkan şoke etti

Editör: Merve Yaz / Kaynak: Anadolu Ajansı
01 Temmuz 2024 13:55 - Güncelleme : 01 Temmuz 2024 14:15
Eczane isimli alışveriş sitelerine dikkat! Yüz yıkama jelinin içerisinden çıkan şoke etti

Sahte kozmetik ürünleri halk sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle internette, eczane ismini kullanan alışveriş sitelerinin gerçek olmadığı, birçok sahte sağlık ürününün satıldığını ortaya çıktı. Sahte bir sağlık ürünü ile gerçeğinin ayırt edilmesinin çok zor olduğunun altını çizen uzmanlar, yüz yıkama jelinin içerisinde bulaşık deterjanı dile getirdi.

Sahte ürünler, halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Cem Abbasoğlu yaptığı açıklamada, sahte kozmetik ürünleri ile gıda takviyelerinin gerçeğinden nasıl ayırt edilebileceği ve yol açtıkları sağlık risklerine ilişkin bilgileri paylaştı.

Söz konusu sahte ürünlerin internet üzerinden satıldığına, tüketicilerin "ucuz" olduğu düşüncesiyle buradaki satış kanallarına yöneldiğine dikkati çeken Abbasoğlu, hiçbir denetimi olmayan bu ürünlerin ciddi yan etkilere yol açabildiğini vurguladı.

Abbasoğlu, birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin Sağlık Bakanlığının rutin denetimlerine tabi olduğunu anımsatarak, "Sağlık ürünleri, üretiminden son kullanıcıya ulaşıncaya kadar bütün aşamalarda İlaç Takip Sistemi ve Ürün Takip Sistemi üzerinden izleniyor.

Bu sistemler üzerinden ürünün son kullanım tarihi, orijinalliği, saklama koşulları gibi birçok kriteri Sağlık Bakanlığı ve bizler takip edebiliyoruz.

İnternetten alınan ürünlerde bu aşamaların hiçbiri denetime tabi değil." diye konuştu.

Eczane isimli alışveriş sitelerine dikkat! Yüz yıkama jelinin içerisinden çıkan şoke etti - 1. Resim

ECZANELERİN İNTERNET SİTESİ AÇMASI YASAK

Abbasoğlu, sağlık ürünlerinin internette "eczane" isimli firmalarca, çeşitli alışveriş platformlarında satıldığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Sonunda 'eczane' ifadesi olan internet sitelerinin aslında hiçbiri eczanelere ait değil. 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun uyarınca eczanelerin internet sitesi açması yasak.

Dolayısıyla oralarda halkımızın gördüğü, sonu 'eczane' ile biten hiçbir platform aslında bir eczaneye ait değil. Yani burada bir kandırmaca var. Zaten bizim de en büyük mücadelemiz bununla. 'Eczane' ismini, eczanenin güvenilirliğini, tedarik zinciri ile ilgili konumunu internette kullanıyorlar."

Eczane isimli alışveriş sitelerine dikkat! Yüz yıkama jelinin içerisinden çıkan şoke etti - 2. Resim

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Sahte bir sağlık ürünü ile gerçeğinin ayırt edilmesinin çok zor olduğunu, en doğru sonucun analizle tespit edildiğini dile getiren Abbasoğlu, şunları kaydetti:

"Sahte ürünle orijinalini ayırt etmek gerçekten çok zor. Taklidini o kadar iyi yapıyorlar ki gözle görülebilir çok ince detaylar kalıyor.

Geçenlerde, çok bilinen, ünlü bir dermokozmetik firmasının bir temsilcisi, bir yüz yıkama jelinin orijinali ve sahtesini getirip bana hangisinin sahte olduğunu sordu.

Ürünü 5-6 dakika inceledim, ince detayları bilmiyorsanız birbirinden ayırt etmek gerçekten çok zor. Keza firma ürünü analize göndermiş ve o analizde yüz yıkama jelinin içerisinde bulaşık deterjanı çıkmış.

Sonuç olarak sahte ürünler halkın sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu tip ürünler piyasada giderek çoğalıyor, buna karşı tedbirli olunması gerekiyor.

En güvenilir yöntem de bu tip ürünleri eczanelerden temin etmek. Eczaneden aldığınız ürün asla ve asla sahte olmaz."

Eczane isimli alışveriş sitelerine dikkat! Yüz yıkama jelinin içerisinden çıkan şoke etti - 3. Resim

YAN ETKİLERE DİKKAT

Ürün Takip Sistemi ve İlaç Takip Sistemi'nin dünyada örnek bir sistem olduğunun, tüm kozmetiklerin bu sistem üzerinden takip edilmesinin önem taşıdığının altını çizen Abbasoğlu, sahte ürünlerin sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini, farklı yan etkilerin ortaya çıkabildiğini söyledi.

Özellikle gıda takviyelerinin bir uzmana danışmadan kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Abbasoğlu, "Örneğin, kalp hastalığı olan ve kan sulandırıcı kullanan birinin, kan sulandırıcı özelliğini artırdığı için kesinlikle Omega 3 takviyesi almaması gerekiyor.

Fakat tavsiyeyle internetten bu ürünler alınabiliyor.

Bu tarz ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora, eczacıya danışılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...