Tgrt Haber
Tgrt Haber

Bilim insanlarından çarpıcı araştırma: Kanserin umudu yarasalar!

Editör: Gülden Kılıç / Kaynak: TGRT Haber
21 Eylül 2023 10:23 - Güncelleme : 21 Eylül 2023 10:58
Bilim insanlarından çarpıcı araştırma: Kanserin umudu yarasalar!
Kanser,Kanser tedavisi

Çağımızın en ölümcül hastalıklarından biri olan kansere karşı çözüm yarasalarda olabilir. Yeni araştırmalara göre yarasaların kansere karşı korunma yetenekleri var. 

Günümüzün en ölümcül ve en çok korkulan hastalıklardan biri olan kansere karşı araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Yapılan yeni araştırmaya göre kanserin çözümü yarasalarda gizli olabilir. Araştırmalar, yarasaların geçirdiği hızlı evriminin enfeksiyonlara ev sahipliği yapma ve hayatta kalma yeteneklerinin yanı sıra kanserden korunma yeteneklerini de geliştirdiğini ortaya koyuyor. Bilim adamları, yarasaların düşük kanser oranları ve güçlü bağışıklık sistemleri nedeniyle memeli türler arasında istisnai olduğuna dikkat çekiyor. 

Kanser vakaları artıyor

İSTİSNAİ BİR DURUM 

The Sun'da yer alan habere göre bilim adamları, yarasaların düşük kanser oranları ve güçlü bağışıklık sistemleri nedeniyle memeliler arasında istisnai olduğunu söylüyor Genom Biyolojisi ve Evrim dergisinde yer alan makaleye göre yazan bilim insanları, Jamaika meyve yarasasını ve Orta Amerika bıyıklı yarasasını inceledi. Genetik dizilimini çeşitli yarasalar ve diğer memelilerle karşılaştırdılar. Ekip, yarasalarda bir dizi kayda değer genetik adaptasyon buldu; bunlardan 46'sı kanserle ilişkiliydi.

ABD'deki Cold Spring Harbor Laboratuvarı'ndan Dr. Armin Scheben, konuya ilişkin şunları söyledi: "Bu yeni yarasa genomlarını üreterek ve bunları diğer memelilerle karşılaştırarak, antiviral ve antikanser genlerinde olağanüstü yeni adaptasyonlar bulmaya devam ediyoruz" dedi. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...