Tgrt Haber

'Seni seviyorum'u geride bıraktı! "Çay demledim" cümlesi mutluluk hormonunu artırıyor

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: tgrthaber.com.tr
24 Nisan 2024 17:38 - Güncelleme : 24 Nisan 2024 17:48
'Seni seviyorum'u geride bıraktı! "Çay demledim" cümlesi mutluluk hormonunu artırıyor

Beyin normları üzerine yapılan çalışmada bazı uyarıcı cümleler ve hormonlar arasında bağlantı tespit edildi. Bilim insanları "Çay demledim, kahve hazır" cümlelerinin mutluluk hormonu üzerinde olumlu etkileri olduğunu açıkladı.

Kafein bakımından zengin olan çay ve kahve hakkında bilim insanlarından farklı bir araştırma sonucu geldi. "Yıllardır çay harareti alır" "Kahve uykuyu açar" ifadeleriyle bilinen ve çok tüketilen çay kahve ikilisi hakkında bilim insanları bir gerçeği daha açıkladı. Çay ve kahve mutluluk hormonunu artırdığı bilimsel olarak da kanıtlandı. 

"ÇAY DEMLEDİM" CÜMLESİ MUTLULUK HORMONUNU ARTIRIYOR

Japon bilim insanları yapılan bir araştırmada; çay yaptım, çay demledim cümlelerini duyan kişilerde hormonal bir yükselişin yaşandığını bildirdi.

'Seni seviyorum'u geride bıraktı!

Bilim insanları, vücudun özellikle boyun bezlerinin altında bulunan hormonların sinir sistemiyle birebir entegreli hareket etmesinden kaynaklı bir yükselişin yaşandığının altını çizildi.

'Seni seviyorum'u geride bıraktı!

100 çay tiryakisi ve 100 kahve tiryakisiyle yapılan bu araştırmada kişilerin beyin dalgalarını ölçmek için bir elektro manyetik başlık takıldı. Manyetik başlık takılan kişilere "çay demledim, kahve yaptım" cümleleriyle seslenildi. Cümleleri duyan kişilerin dopamin ve serotonin hormonlarının arttığı gözlemlendi.

'Seni seviyorum'u geride bıraktı!

Beynin hormonların hızla üretilmesinin komutundan sonra kişilerin fiziksel olarak değiştiği de kayıtlara geçti. Bu cümleleri duyan kişilerin yüz ifadelerin de yumuşama yaşandı. Deneyde kahve ve çay tüketilmesiyle beraber mutluluk seviyesinde yüzde yüz artış görüldü. 

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Gelecek24 Nisan 2024 20:19

Muahahahaha

Sonraki Haber Yükleniyor...