Tgrt Haber

SMA’lı kızını hastaneye götürdü, işten kovuldu

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Türkiye Gazetesi
22 Eylül 2023 10:15 - Güncelleme : 22 Eylül 2023 10:32
SMA’lı kızını hastaneye götürdü, işten kovuldu
sma,bebek

Ankara'da SMA hastası kızının tedavisi için çalıştığı yerden sık sık izin almak zorunda kalan baba işten çıkarıldı. Valiliğin izniyle yardım kampanyası başlatan ancak tedavi için gereken 53 milyon TL'nin yalnızca yüzde 11'ini denkleştirebilen aile, minik kızlarının yaşama tutunabilmesi için destek bekliyor.

Ankara’da yaşayan Fatih ve Rabia Akbaş çiftinin iki çocuğundan küçüğü olan Sultan Sare’ye 10 günlükken SMA Tip-1 teşhisi kondu. Aile, ölümcül kas hastalığı SMA ile mücadele eden kızları için Valilik izniyle yardım kampanyası başlattı.

Türkiye Gazetesi'nden Ferhat Ekinci'nin haberine göre; tedavi için gerekli ilacı alabilmek için 53 milyon TL’ye ihtiyaçları olan aile, henüz bu paranın yüzde 11’ini toplayabildi.

"İŞTEN KOVULDUM, 5 AYDIR ÇALIŞMIYORUM"

Yardımseverlerden destek bekleyen baba Akbaş “Kalite kontrol teknisyeniyim. Kızımın sağlık problemleriyle ilgilendiğim içim sık sık iş yerinden izin almak zorunda kaldım. Bu yüzden kovuldum. 5 aydır çalışmıyorum. Çocuğuma 120 bin liraya öksürtme cihazı almam gerek fakat imkânım yok. SMA’lı aileler tek başına mücadele ediyor. Yurt içinde ve yurt dışında gönüllü 140 kişilik ekip kurduk. Devletten isteğimiz bu ilacı yurt dışından getirip bizlere satması” dedi.

"PARA BU KADAR YAVAŞ TOPLANIRSA 2 YIL SÜRER"

Anne Rabia Akbaş da sosyal medyada“@sma_sultansare” ismiyle hesap açtıklarını aktararak “Sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu kadar yavaş para toplanırsa iki yıl sürebilir. Çocuğum 7 kilo, tedavisi için 12-13 kiloyu geçmemesi gerekiyor. Bu yüzden aç bırakıyoruz. Evladımı doya doya yediremiyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...