Tgrt Haber

Vücutta elektriklenmenin zararları neler? Statik elektrik nedir, nasıl atılır?

22 Mart 2022 17:10 - Güncelleme : 23 Mart 2022 09:27
Başta elektronik cihazlar, yüksek gerilim hatları gibi zararlı elektromanyetik dalga yayan cihazlar, vücutta elektriklenmeye neden oluyor

Özellikle kış aylarında sıklıkla yaşadığımız vücutta elektriklenme bazen can sıkıcı boyutlarda oluşabiliyor. Vücutta oluşan elektriklenme şiddetli bir biçimde oluşarak ses çıkmasına neden olurken bazı durumlarda tehlikeye sebebiyet verebiliyor. Günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaştığı vücutta elektriklenme oluşması yani diğer adıyla statik elektrik nedir, nasıl oluşur? Vücutta elektriklenmenin zararları neler? İşte vücutta oluşan elektriklenmeye dair tüm detaylar…

Başta elektronik cihazlar, yüksek gerilim hatları gibi zararlı elektromanyetik dalga yayan cihazlar, vücutta elektriklenmeye neden oluyor

'Vücutta elektriklenme neden olur?' sorusu kış aylarında sıklıkla yaşanan statik elektriklenme yaşanan kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bir yere dokunurken, birisiyle tokalaşırken ya da el teması kurulurken oluşan ani elektrik çarpmaları vücutta oluşan statik elektrik kaynaklıdır. Normal şartlarda ani bir irkilmeyle oluşan bir rahatsızlık dışında zararı olmamasına karşın bazı durumlarda tehlikeye yol açabilir.  Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız statik elektriklenme yün kazak ve benzeri kıyafetlerin giyilmesinden kaynaklıdır. Kışın giyilen kıyafetler ve battaniyeler vücutta elektrik oluşmasına neden olan faktörlerin başında gelir. Peki vücutta elektriklenmenin zararları neler? Statik elektrik nedir, nasıl atılır?

VÜCUTTA ELEKTRİKLENME (STATİK ELEKTRİK) NEDİR?

Vücutta oluşan elektriklenme günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İyonlarla yüklenmiş olan bedenimiz, nötr ya da elektrik yüklü bir nesneye, söz gelimi bir kapı kolu, otomobil kapısı, hatta bir başka insanla karşı karşıya gelince, 'spark' olarak adlandırılan kıvılcım atlamasıyla bütün yükü boşaltıyor. Bu da elektrik çarpmasına benzer nahoş bir his oluşmasına sebep oluyor. Buna da statik elektrik çarpması deniliyor.

VÜCUTTA ELEKTRİKLENME NEDEN OLUR?

Özellikle kış aylarında yaşanan statik elektriklenme günlük hayatta herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Elle temas ettiğimiz yüzeylerde oluşan statik akım elektriklenmeye neden olur ve şiddetli bir ses çıkartarak ani irkilmelere neden olur. Bu durumda vücut anlık anlık elektrik sarsıntısı yaşar. Vücutta fazla biriken elektrik boşalarak, kişide anlık elektrik çarpma hissine sebep olur.

Vücutta elektriklenmenin zararları neler? Statik elektrik nedir, nasıl atılır?

Vücutta fazla elektik birikimine neden olan durumlar şunlardır;

 • Vücutta elektrik çarpmasına neyin neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar;
 • Başta elektronik cihazlar, yüksek gerilim hatları gibi zararlı elektromanyetik dalga yayan cihazların, vücutta elektrik yüklemesine sebep olduğunu açıklamıştır.
 • Ayrıca, elektrik yükü çok fazla olan ofis ortamlarında, bilgisayarlarla, akıllı telefonlarla iç içe çalışılan ortamlar
 • Daha çok telefon, tablet, televizyon gibi elektronik aletlerle haşır neşir olanların ve elektronik ortamlarda bulunan kişilerin vücutta elektriklenme yaşadığı görülmüştür.
 • Bununla birlikte sinir sistemine bağlı olarak da vücut statik elektrik yüklenir.
 • Polyester ve naylon gibi sentetik malzemelerden yapılan kıyafetler
 • Plastik yönü ağır basan ayakkabılar da vücutla herhangi bir şekilde sürtünmeye uğradığında vücudun negatif yükle yüklenmesine sebep oluyor. Plastik ayakkabılar giydiğimiz için de bunu toprağa aktaramıyoruz.
 • Vücutta biriken statik elektriğin bazı yollarla vücuttan atılması gerekir.
 • Statik elektrik vücuttan atılamadığında vücutta birikir ve genelde yün kazak, demir kapı kolu, araba kapısı kulpu gibi elektriği çeken nesnelere temas edildiğinde vücuttaki fazla elektrik boşalır. Bu elektrik boşaltma sırasında çat çıt sesleri çıkar ve vücutta elektrik çarpma hissine neden olur.

VÜCUTTAKİ ELEKTRİKLENMENİN (STATİK ELEKTRİĞİN) ZARARLARI NELERDİR?

Aslında vücut sistemimizin de elektrikle çalıştığını biliyor muydunuz? Hatta bugün kullanılan elektriğin ilk çıkış öyküsünün vücutta oluşan statik elektriğine dayandığı söylenebilir. Herkesin vücudunda, vücudun doğası gereği belirli miktarda bulunan elektrik vücudun çalışması için gerekli olan bir enerjidir. Fakat telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlere maruz kalmak vücutta fazla elektrik yüklenmesine neden olur. Statik elektriğin vücuttan atılması gerekir, atılamadığı taktirde elektrik vücutta birikir ve kişiye zarar veren bir durum haline gelir.

 • Vücudun fazla statik elektriğe maruz kalması kişinin yaşamını olumsuz etkiler.
 • Kişide bedensel ve zihinsel yorgunluğa, kas ağrılarına ve kaslarda krampa neden olabilir.
 • Vücudun fazla elektrik yüklü olması cilt sağlığının bozulmasına ve zamanla ciltte sarkmalara neden olabilir.
 • Aynı zamanda strese ve psikolojik sorunlara da yol açabilir.
 • Vücuttaki statik elektriğin bir diğer zarar ise, kişi herhangi bir nesneye dokunduğunda elektrik çarpmasının meydana gelmesidir.

Vücutta elektriklenmenin zararları neler? Statik elektrik nedir, nasıl atılır?

VÜCUTTAKİ STATİK ELEKTRİK NASIL ATILIR?

 • En klasik ve annelerimizden en çok duyduğumuz yöntem toprağa basmak. Çıplak ayakla temiz bir toprağa basmak elektriğinizi alır.
 • Duş alın. Duş almak da yine toprağa basmak gibi üzerinizdeki elektriği nötralize etmeye yarar. Gün içinde duş alamadığınız yerlerde ise ellerinizi sıkça yıkayın.
 • Psikolojik durumları göz ardı etmeyin. Etrafınızdaki stres etkenlerini azaltmaya çalışın.
 • Bu biraz zor biliyoruz ama mümkün olduğunca elektrikli cihazlardan uzak durmaya çalışın. En azından geceleri ve yatmaya yakın saatlerde evinizdeki modem gibi elektronik cihazları kapatmayı düşünebilirsiniz.
 • Anti-statik el ve ayak bilekliği gibi ürünler kullanabilirsiniz.
 • Vücut enerjisini düzenleyen reiki gibi meditasyonları öğrenerek vücudunuzdaki elektriği kontrol etmeyi deneyin.
 • Negatif iyon yayan klima, saç kurutma makinesı gibi ev aletlerini tercih edin. Su kenarlarında ve şelalelerde doğal olarak üretilen negatif iyon kendinizi yenilenmiş ve rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir
 • Ayakkabıda mümkünse deri veya benzer iletken malzemeleri,
 • Kıyafetlerde ise doğal malzemeleri, örneğin pamuklu ve keten ürünler tercih edilmeli.
 • Statik elektrik, havada da kısmen vardır. Kapalı alanlarda pozitif yük, açık alanlarda, ormanlık bölgelerde ve doğal ortamda negatif yük daha fazladır. Dolayısıyla doğal ortama çıkmak da statik elektriğin atılmasına yardımcı olur. Bundan başka klima gibi araçlarda, ortama negatif iyon salan cihazlar tercih edilebilir. Klişeleşmiş olan çıplak ayak toprağa basma da iyi bir yöntemdir

Banyo yapmak

Vücuttaki statik elektriği atmanın en etkili yolu banyo yapmaktır. Vücudun tamamının su ile buluşmasıyla, vücutta biriken statik elektrik boşalır. Kişi banyo yaparak, bedenin tamamını yıkamış olur ve bu sayede vücuttaki statik elektrik vücuttan atılır.

Elleri suyla yıkamak

Gün içinde hemen hemen herkes elektronik aletlerin yaydığı elektriğe maruz kalır. Elektronik aletlerin yaydığı elektrik dalgaları nedeniyle vücuda statik elektrik yüklenir. Gün içerisinde banyoya giremediğiniz durumlarda yalnızca ellerinizi yıkayarak vücuttaki statik elektriği atabilirsiniz.

Toprağa basmak

Toprağa basmak eskilerden beri bilinen bir yöntemdir. Kişi çıplak ayakla temiz toprağa basarak vücudundaki statik elektriği atmayı sağlayabilir. İmkanı olanlar haftada birkaç kez temiz toprağa yalın ayak basarak vücuttaki statik elektriği boşaltabilirler.

Vücutta elektriklenmenin zararları neler? Statik elektrik nedir, nasıl atılır?

Stresten uzak kalmak

Vücuttaki statik elektriğe neden olan durumlardan biri de strestir. Kişi ne kadar stresten uzak kalmaya çalışırsa, vücudundaki statik elektrik de o kadar azalacaktır.

Elektronik cihazlardan uzak kalmak

Günmüz çağında elektronik aletlerden uzak kalmak mümkün değildir. Ancak olabildiğince telefonda durulan süreyi azaltmalı ve elektronik cihazlarla yakın temas kurulmamalıdır.

Doğal taş kullanmak

Vücuttaki statik enerjiyi atmaya yardımcı olan bazı doğal taşlar vardır. Bu doğal taşları el bileğinide ve boynunuzda kullanarak, vücuttaki statik elektriğin atılmasını sağlayabilirsiniz.

Metal maddelere dokunmak

Vücuttaki statik elektriği atmanın bir diğer yolu ise metal nesnelere dokunmaktır. Demir kapı kolu, demir sandalye gibi, metal nesnelere dokunarak vücuttaki statik elektriği atabilirsiniz. Zaten vücudunuzda fazla statik elektrik varsa, demir maddelere dokunduğunuzda vücudunuzda elektrik çarpma sarsıntısı olacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Arzu 30 Ocak 2024 18:58

Slm benim sol yüzde elektrik lenme var bunun için ilaç kullanacakmışım ölene kadar ki kullanıyorum ama kullandığım halde 5gündür yine çarpıyor Allah tan tek istediğim bu hastalık tan beni bir an önce kurtarsın çünkü yaşayan bilir Allah'ım düşmanıma vermesin yarabbim

Hilal18 Aralık 2023 02:58

Inanilmaz derecede elektirik yüklüyüm. Günde 50 den fazla belki carpilma yaşıyorum nesnelere dokunduğumda. Bunun nasil önüne gecebilirim? Doktor mudahalesi gerekli mi?

meryemimde nehirim14 Nisan 2023 10:39

thanks you ama hiç isime yaramadı prdn slm mrb cnm

orhan kaya30 Mart 2023 15:28

Teşekkürler.

Ayyurt 1 Ocak 2023 13:48

Teşekkürler degerli bilgileriniz icin

Teşekkürler 26 Kasım 2022 15:32

Yardımcı oldunuz

murat 9 Kasım 2022 08:49

teşekkürler

Sonraki Haber Yükleniyor...