Tgrt Haber

Futbolda kuralları altüst edecek "Mavi kart" sistemi geliyor

Editör: Enes Köseoğlu / Kaynak: TGRT Haber
08 Şubat 2024 21:47 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 21:52
Futbolda kuralları altüst edecek "Mavi kart" sistemi geliyor
Hakem,

Futbolcuların hakemi aldatma ve şiddetli itirazlar konusundaki sorunlara çözüm arayışları devam ederken, ilginç bir öneri ortaya atıldı. Futbolda 'mavi kart' dönemi başlıyor.

Dünyanın en popüler spor dalı olan Futbol, son dönemde teknolojiden oldukça çok yardım aldı. Yardımcı Video Hakem (VAR) sistemi, yarı otomatik ofsayt sistemi gibi birçok yenilik eklendi. Ancak, bu durum oyuncu cezalarına henüz çözüm olmadı. FIFA, 54 yıldır sabit olan bir kural daha güncelliyor.

MAVİ KART SİSTEMİ DEVREYE GİRİYOR

Telegraph’ta yer alan habere göre IFAB, uzun süredir üzerinde çalıştığı bir proje için ilk adımı yarın atıyor. Buna göre hakemi aldatmaya yönelik harekette bulunan veya hakeme şiddetli itiraz eden futbolcular, mavi kart görecek ve 10 dakika saha kenarında bekleyecek.

Futbolda kuralları altüst edecek "Mavi Kart" sistemi geliyor - 1. Resim

Sarı ve kırmızı kartlar, 1970 yılından beri kullanılıyor. IFAB, bu kartların yanına yenisini ekleyerek son yıllardaki en büyük değişikliğe imza atacak. Belirtilene göre kural, ilk olarak belirlenen alt liglerde geçerli olacak. Testi geçmesi halinde üst liglerde de yerini alacak.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...