Tgrt Haber

Başarıyla fırlatılmıştı! Türksat 6A’dan ilk sinyal alındı

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Temmuz 2024 09:14 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 09:15

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A hava koşulları nedeniyle yaşanan 2 saat 10 dakikalık gecikmenin ardından başarılı bir şekilde fırlatılmıştı. Türksat 6A’nın yörüngeye fırlatılmasının ardından 67. dakikada uydudan ilk sinyalin alındığı açıklandı.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın yörüngeye fırlatılmasının ardından uydudan ilk sinyalin alındığı açıklandı.

"İLK SİNYALİ ALDIK"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, "Ve uydumuzdan ilk sinyali, planlanan şekilde 67. dakikada başarıyla aldık. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Başarıyla fırlatılmıştı! Türksat 6A’dan ilk sinyal alındı - 1. Resim

Uydudan ilk sinyalin alınmasıyla, fırlatma ve uydunun roketten ayrılma sürecinin başarıyla tamamlandığı kesinleşmiş oldu.

Başarıyla fırlatılmıştı! Türksat 6A’dan ilk sinyal alındı - 2. Resim

BAŞARIYLA FIRLATILMIŞTI

Türk mühendislerce üretilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A hava koşulları nedeniyle yaşanan 2 saat 10 dakikalık gecikmenin ardından Türkiye saati ile 02.30’da ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarılı bir şekilde fırlatılmıştı.

Başarıyla fırlatılmıştı! Türksat 6A’dan ilk sinyal alındı - 3. Resim

10 ila 15 gün arası bir süre zarfında asıl yörüngesine yerleşmesi beklenen uydunun, yaklaşık 1 ay içerisinde de aktif hale geleceği belirtilmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...