Tgrt Haber

Çin istedi Apple yaptı: WhatsApp ve Threads kararı

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Reuters, 9to5Mac
19 Nisan 2024 12:16 - Güncelleme : 19 Nisan 2024 12:21
Çin istedi Apple yaptı: WhatsApp ve Threads kararı

ABD sosyal medya platformu TikTok'u yasaklamaya hazırlanırken Çin'den radikal bir hamle geldi. Hükümetin emriyle Apple, WhatsApp ve Threads'i uygulama mağazasından kaldırdığını açıkladı.

Apple, Çin Siber Uzay İdaresi'nin emriyle, sosyal platform devi Meta'nın bünyesinde bulunan iki popüler uygulamayı: WhatsApp ve Threads'i App Store'dan kaldırdığını duyurdu.

Akıllı telefonunda bu iki uygulama yüklü olanlar, IP adreslerini değiştiren VPN (Sanal Özel Ağ) uygulamalarıyla kullanmaya devam edebilecek. Ancak yeni yükleme işlemleri engellenmiş durumda. Peki Çin neden böyle bir karar aldı?

ÇİN, WHATSAPP VE THREADS'TEN ENDİŞE DUYUYOR 

Apple'ın 9to5Mac sitesine yaptığı açıklamaya göre, Çin Siber Uzay İdaresi "ulusal güvenlik endişelerini" gerekçe göstererek bu kararı almış. iPhone üreticisi bu konuda şöyle diyor:

“Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara, aynı fikirde olmasak bile uymak zorundayız. Çin Siber Uzay İdaresi, ulusal güvenlik kaygılarına dayanarak bu uygulamaların Çin mağazasından kaldırılmasını istedi."

TELEGRAM VE SIGNAL DE KALDIRILDI

Bununla birlikte kaldırılan uygulamalar sadece WhatsApp ve Signal değil. Uygulama izleme firmaları Qimai ve AppMagic'e göre, iki yabancı mesajlaşma platformu olan Telegram ve Signal de cuma günü mağazadan engellendi.

Facebook, Instagram ve Messenger dahil olmak üzere diğer Meta uygulamaları ise şimdilik yasağa tabi değil. YouTube ve X dahil olmak üzere Batılı şirketler tarafından geliştirilen diğer birçok popüler uygulama da mevcudiyetini koruyor.

Kaynak: Reuters, 9to5Mac
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...