Tgrt Haber

Dijital Dönüşüm Ofisi, tatilde siber saldırılardan korunmak için 10 güvenlik önlemini sıraladı

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Tgrthaber.com
14 Haziran 2024 15:40 - Güncelleme : 14 Haziran 2024 15:40
Dijital Dönüşüm Ofisi, tatilde siber saldırılardan korunmak için 10 güvenlik önlemini sıraladı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, eğitim öğretim yılının sona ermesi ve Kurban Bayramı ile birlikte tatil hazırlıklarının hızlandığı bu dönemde, siber güvenlik risklerine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, X'te yaptığı paylaşımda eğitim öğretim yılının sona ermesi ve Kurban Bayramı ile beraber tatil hazırlıklarının hızlandığına dikkati çekti.

Siber güvenlik risklerinden korunmak için yaz tatilinde de dijital güvenlik önlemlerini elden bırakmamak gerektiğini belirten Ofis, tatil boyunca dikkat edilmesi gereken 10 dijital güvenlik önleminden bahsetti.

10 DİJİTAL GÜVENLİK UYARISI

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, otomatik Wi-Fi bağlantısı özelliğinin devre dışı bırakılmasının gerekliliğinden herkesin kullanımına açık bilgisayar ve USB şarj istasyonlarının kullanılmamasına kadar, birçok farklı alanda mutlaka uyulması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

- Kullanıcı adı ve parola gerektiren işlemler için halka açık ücretsiz Wi-Fi'leri kullanmaktan kaçının. Zorulu hallerde güvenilir VPN uygulaması kullanmayı unutmayın.

- Otomatik Wi-Fi bağlantısı özelliğini cihazlarda devre dışı bırakın, çevrenizdeki güvenilir olmayan internet bağlantılarından kaynaklanan siber güvenlik risklerini azaltın.

Dijital Dönüşüm Ofisi, tatilde siber saldırılardan korunmak için 10 güvenlik önlemini sıraladı - 1. Resim

- Otellerde ve restoranlarda, herkesin kullanımına açık bilgisayar ve USB şarj istasyonlarını kullanmaktan kaçının.

- Tatilde olduğunuz sürece sosyal medya paylaşımlarınızda evinizin boş olduğunu belli etmekten kaçının. Fotoğraflarınızda pasaport veya kimlik gibi kişisel bilgilerinizi deşifre edecek belgelere yer vermeyin.

- Saldırganların oltalama saldırılarında kullanabilecekleri bilgilerinize sosyal medya paylaşımlarınızda yer vermemeye dikkat edin. Örneğin, tatil acentesi gibi hizmet aldığınız tarafların isimlerini kullanarak gönderilen kötü niyetli bir e-posta, olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Dijital Dönüşüm Ofisi, tatilde siber saldırılardan korunmak için 10 güvenlik önlemini sıraladı - 2. Resim

- Odanızdan ayrıldığınız zamanlarda veri hırsızlığını önlemek ve cihaz güvenliğinizi sağlamak için cihazlarınızdaki oturumları kapatın veya cihazınızı güvenli bir yerde bırakın.

- Hırsızlık veya güvenlik ihlali gibi durumlara karşı verilerinizi her zaman yedekleyin.

- Akıllı telefonunuzun, tabletinizin, bilgisayarınızın ve akıllı cihazlarınızın yazılımlarını güncel tutun.

- Çevrim içi hesaplarınızın güvenliği için benzersiz, güçlü parolalar seçin ve mümkün olan tüm platformlarda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

- Dijital platformlarda kullandığınız kullanıcı adınızı ve parolalarınızı kimseyle paylaşmayın.​​​​​​​

Kaynak: Tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...