Tgrt Haber

Erişim engeli işe yaradı: Twitter söz verdi, sorun çözüldü

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
08 Şubat 2023 23:49 - Güncelleme : 09 Şubat 2023 00:24
Erişim engeli işe yaradı: Twitter söz verdi, sorun çözüldü
deprem,Twitter,Elon Musk

Twitter'da yaşanan erişim sorunu saatlerdir devam ederken kullanıcılar, "Twitter'a neden girilmiyor? Twitter çöktü mü?" sorusuna cevap aramaya başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter yetkilileri ile yaptığı görüşmede dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarını hatırlattı, sorun çözüldü. Twitter'ın sahibi Elon Musk da Türkiye'de yavaşlayan platform için açıklama yaptı. 

Twitter kullanıcıları saatlerdir erişim problemi ile karşı karşıya. Afet bölgesinden peş peşe gelen haberlerin ardından kullanıcılar akşam saatlerinde uygulamaya girişlerde sorun yaşamaya başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile videokonferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. 

DEZANFORMASYON UYARISI 

Toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı. Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına da işaret edildi. 

Bant daraltma uygulaması yapıldığı iddia edilirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan'ın, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü ilebir toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımların ele alındığı öğrenildi. 

Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına da işaret edildi.

ELON MUSK'TAN AÇIKLAMA GELDİ 

Twitter'ın sahibi Elon Musk, sosyal medya platformunun Türkiye'de kısıtlanmasıyla ilgili "Daha detaylı bilgi almak için (Türk yetkililere) ulaşmaya çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklama, "Türk hükümeti Twitter'ı ülke genelinde kısıtladı. Şu anda deprem bölgesi ile iletişimin sağlandığı en önemli mecralardan biri. Enkaz altında hala Twitter'ı kullanarak yardım çağrısında bulunabilecek insanlar olabilir" diye yazan bir kullanıcıya verdiği kısa cevapta "Daha detaylı bilgi almak için (Türk yetkililere) ulaşmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Erişim engeli işe yaradı: Twitter söz verdi, sorun çözüldü

ERİŞİM SORUNU ÇÖZÜLDÜ 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın Twitter yöneticileriyle yaptığı toplantıda Twitter'ın dezenformasyonla mücadele konusunda tam iş birliği sözü vermesi sonrası Twitter'a erişim sorunu ortadan kaldırıldı. 

 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...