Tgrt Haber

Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi, Marmara depremini saniyeler öncesinde bildirdi

Editör: Okan Güleş / Kaynak: TGRT Haber
04 Aralık 2023 11:30 - Güncelleme : 04 Aralık 2023 11:32
Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi, Marmara depremini saniyeler öncesinde bildirdi
deprem,marmara,android deprem uyarı

Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi, bugün gerçekleşen Marmara depreminde devreye girdi. Bursa Gemlik merkezli 5.1 büyüklüğündeki deprem, saniyeler öncesinde Android cihaz kullanıcılarına bildirildi.

Android cihazlar için geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi, 04.12.2023 tarihinde gerçekleşen Marmara depremini saniyeler öncesinde bildirdi.

Bursa Gemlik merkezli 5.1 büyüklüğündeki deprem İstanbulda'da hissedildi. Milyonlarca vatandaşta paniğe neden olan depremde can veya mal kaybı bildirilmedi. 

ANDROİD TELEFONLARA BİLDİRİM GİTTİ

Öte yandan 5.1'lik deprem hissedilmeden saniyeler önce Android cihazlar devreye girdi. 

AFAD,  İstanbul’da ve diğer çevre illerde ciddi şekilde hissedilen bir Marmara / Gemlik merkezli (Bursa, Mudanya açıkları) 5,1’lik deprem olduğunu duyurdu. 

Yaşanan deprem, bölgedeki Android telefon sahiplerine yaklaşık 10-15 saniye öncesinde bildirildi. Halen evden çıkacak kadar bir süre tanımayan sistem, yine de ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bulunuyor. 

GOOGLE DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi, Marmara depremini saniyeler öncesinde bildirdi

-İvme ölçer kullanımı: Akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçer hareketi algılanabilen bir sensördür. Google'ın bu sistemi, sensörü kulllanarak yeryüzünde gerçekleşen ani hareketleri algılar.

-Veri toplama ve analiz: Kullanıcılardan gelen veriler, büyük bir veritabanında toplanır. Eğer birçok cihazda aynı anda benzer hareket algılanırsa bu bir deprem işaretidir. Sistem bu verileri hızla analiz eder.

-Uyarı gönderimi: Eğer sistem, belirli bir bölgede bir deprem olduğunu tespit ederse, bu bölgedeki kullanıcılara hızla uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara saniyelerle ölçülen 

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AKTİF EDİLİR?

Deprem uyarı sistemi telefonun "konum" ayarları üzerinden yapılıyor. Android işletim sistemi bu uygulama ile her depremi algılayacağına dair bir taahhüt vermiyor. Telefonlar yakın çevrenizde meydana gelen 4,5 ve üzeri büyüklükteki depremlerde uyarı veriyor.

Android deprem uyarı sistemini kullanabilmek için veri bağlantısı ve kablosuz ağ bağlantısı açık olmalı. Özelliği aktif hale getirmek için telefonun "Ayarlar" menüsüne gidin. Daha sonra Konum-Gelişmiş-Deprem Uyarıları adımlarını takip ederek deprem uyarı sistemini açabilirsiniz.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...