Tgrt Haber

NASA açıkladı: Dünya'ya 16 milyon kilometre uzaklıktan mesaj var

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Science Alert
22 Kasım 2023 20:17 - Güncelleme : 22 Kasım 2023 20:37
NASA açıkladı: Dünya'ya 16 milyon kilometre uzaklıktan mesaj var
nasa,uzay,bilim

NASA, Derin Uzay Optik İletişim (DSOC) deneyi kapsamında, 16 milyon kilometre uzaklıktan mesafeden Dünya'ya lazer ışınıyla mesaj göndermeyi başardı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay ajansı NASA, Derin Uzay Optik İletişim (DSOC) deneyi ile tarihi bir başarıya imza attı. Bir lazer ışını aracılığıyla gerçekleştirilen deneyin, uzay gemilerinin birbirleriyle ve Dünya ile iletişim kurma yöntemini temelden değiştirecek potansiyelde olduğu belirtiliyor.

NASA'nın açıklamasına göre, DSOC kapsamında 16 milyon kilometre uzaktaki mesafeden, Psyche uzay aracından, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Palomar Gözlemevi'nde bulunan Hale Teleskobu'na lazer ışını yoluyla mesaj gönderilebildi.

VERİ İLETİM HIZLARINDA 100 KAT ARTIŞ

Geleneksel olarak, uzay araçlarıyla iletişimde radyo dalgaları kullanılıyor, ancak 'yakın kızılötesi' gibi daha yüksek ışık frekansları, bant genişliğinin ve dolayısıyla da veri hızlarının büyük oranda artmasına yol açıyor.

NASA'nın açıklamasında, DSOC deneyi ile uzay araçlarının bugün kullandığı radyo frekans sistemlerinden 10 ila 100 kat daha hızlı veri iletim hızlarına ulaşılmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

14 Kasım'da elde edilen ilk ışığın, Psyche uzay aracının üzerinde bulunan alıcı-vericinin, NASA'nın Jet Propulsion Laboratory's (JPL) Table Mountain kurulumundaki Optik İletişim Teleskop Laboratuvarı'ndan gönderilen güçlü bir yukarı yönlü lazer işaretine kilitlemesiyle gerçekleştiği ifade edildi.

"İSTİKAMET MARS" VURGUSU

NASA Genel Merkezi Teknoloji Gösterileri Direktörü Trudy Kortes, ilk ışığın elde edilmesinin önümüzdeki aylarda DSOC'un birçok kritik dönüm noktasından biri olacağını belirtti.

Korters, "insanlığın bir sonraki dev adımını desteklemek üzere bilimsel bilgi, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve video akışı gönderebilecek daha yüksek veri hızında iletişimin yolunu açacaktır: Mars'a insan göndermek!" diye de ekledi.

Bu deneyin başarısı, gelecekteki uzay misyonlarının iletişimini kökten değiştirebilir. Uzmanlar, geleneksel radyo dalgası iletişiminin yaşattığı saatler süren gecikmelerinin DSOC'un optik iletişiminde gösterilen hızlarla büyük ölçüde azalabileceğine inanıyor.

Kaynak: Science Alert
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...