Tgrt Haber

Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Anadolu Ajansı
07 Haziran 2024 14:05 - Güncelleme : 07 Haziran 2024 14:05
Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek

Endüstri Mühendisi Onur Aydın, Türkiye'de su kalitesiyle ilgili mevcut sorunların çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan bir projeye imza attı.

Aydın'ın proje kapsamında geliştirdiği mikrodisk, sudaki mikroplastikleri, kloru, ağır metalleri ve tesisat eski borularından kaynaklanan pas gibi zararlı maddeleri filtreleme özelliğiyle dikkat çekiyor.

SU SORUNU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu'na göre 81 ilde 33'ünde su kısıtlamalı çevre sorunu olarak görülüyor. Su engelinin ikinci gözlenen sorun olarak görüldüğü, yine 33 vakanın olduğu, 9 ilde su engelinin üçüncü gizli sorun olduğu belirtiliyor.

Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek - 1. Resim

34 ildeki 161 ders üstü suyu veya izleme noktasının kalite sınıflarına verilen raporda, bunların 22'sinin birinci sınıfı (yüksek kaliteli su), 48'inin ikinci sınıfı (az kirlenmiş su), 39'unun üçüncü sınıfı (kirlenmiş su), 60'ının da dördüncü sınıfın (çok kirlenmiş su) olduğu belirtildi. Yer üstü sularının olası kir nedenleri evsel atık sular, zirai ilaç ve gübre kullanımı ile evsel katı atıklar şeklinde sıralandı.

TÜRK MÜHENDİSTEN MİKRODİSK ÇÖZÜMÜ

Sudaki kısıtlamanın azaltılması için dünyada ve Türkiye'de çeşitli projeler yürütülürken bunlardan bir tanesini Ankara Üniversitesi Teknokent'te tutulan İnovista Aktif Karbon ve İleri Malzeme Teknolojileri Şirketi'nin Kurucusu ve Endüstri Mühendisi Onur Aydın hayata geçirdi.

Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek - 2. Resim

SUDAKİ ZARARLI MADDELERİ FİLTRELİYOR

Sudaki mikropları ve zararlı maddeleri filtreleyen bir mikrodisk geliştiren Aydın, bu fikrin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı:

"Eski su tesisatına sahip bir evde yaşadık. Demir borular kullanıldı ve musluğu her açtığımızda pası kendi gözümüzle gördük. Eşim 'Artık buna yönelik bir şey yapman gerekiyor.' diyordu. Bizim de havadaki oranlarımızı yarayan bir ürün çalışmamız artık mevcuttu. Bazı yöntemler kullanarak bu üründeki formülasyonu güncel mikrodiski musluklarda kullanabileceğimiz hale getirdik."

Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek - 3. Resim

Pet şişeler için geliştirdikleri ürünün aynı şişede 50 kez kullanılabildiği ve bu sayede aşırı plastikleştirmeye geçilmiş genişlemeyi sağlayan Aydın, mikrodiskin temel fonksiyonunun sudaki pas ve mikroplastikleri engellemesi olduğunu ve mikroplastiklerin yüzde 90'ını filtreleyebildiğini ifade etti.

Aydın, mikrodiskin aynı zamanda sudaki klorlu resimlerin yaklaşık yüzde 50'sini ve ağır metallerin yaklaşık yüzde 40'ının yakalayabildiğini aktardı. Mikrodiskin kullanım özellikleri dışında su tasarrufu sağlayan bir aracın ömrü de tükendiğinde, musluklardan dakikada ortalama 10 litre su akarken mikrodisk miktarı bu miktarın 4 litreye kadar düşebildiğine dikkati çekti.

Su kirliliğine yenilikçi çözüm! 'Küçük disk' hayatınızı değiştirecek - 4. Resim

Prototip aşamasını tamamladıklarını ve ticari dağıtımlarını yakın raporlamayı bildiren Aydın, ürün gıdayla temasa uygun olduğunu ve maliyetinin yaklaşık 1 dolar arttığını kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...