Tgrt Haber

Tesla’nın ardından sıra BMW’de: İnsansı robotlar için mesai vakti!

22 Ocak 2024 12:27 - Güncelleme : 22 Ocak 2024 12:29
Tesla’nın ardından sıra BMW’de: İnsansı robotlar için mesai vakti!
robot,bmw,otomobil

Tesla, elektrikli otomobil üretiminde insansı robotları çalıştırıyor ve performanslarından oldukça memnun. Giderek gelişen teknolojiyle birlikte bu furyaya BMW’de katılacağını açıkladı. Artık BMW fabrikalarında insansı robotlar da görev yapacak.

Gelişen teknolojinin hayatımıza dahil ettiği inovasyonlardan biri insansı robotlar oldu. Giderek popülerleşen ve kullanım alanı genişleyen robotlar için yeni durak otomobil sektörü oldu.

Tesla, hem elektrikli otomobiller üretirken aynı zamanda kendi bünyesinde insanı robot da geliştiriyor. Ayrıca eğitilen bu robotlar tıpkı insan gibi Tesla fabrikalarında da çalışıyor. Şimdi ise benzer bir hamle BMW’den geliyor.

BMW, İNSANSI ROBOTLARI İŞE HAZIRLIYOR

Chip.com’un aktardığına göre BMW, yakında fabrikalarından birinde yeni bir robotu işgücüne dahil etmeyi planlıyor.

Söz konusu robot, Figure tarafından işleri öğrenmek ve tamamlamak üzere tasarlanan Figure 1 adlı robot. Robot, kahve yapmak gibi küçük işleri öğrenmede oldukça başarılı ve yakında BMW'nin araç üretim ekibiyle birlikte çalışmaya başlayacak.

Öte yandan Figure, insansı robotlarının ilkini Ekim ayında tanıtmış ve sonrasında yapmayı planladıklarıyla epeyce merak uyandırmıştı. Birkaç gün önce şirket, Figure 1'in hayattaki en sıradan görevlerden biri olan Keurig kullanarak bir fincan kahve yapma işini gösteren yeni bir video yayınladı.

Figure, insansı robotunun sadece video izleyerek Keurig'de bir fincan kahvenin nasıl yapılacağını öğrendiğini söylüyor.

Ayrıca videoda bunu başarmak için yaklaşık 10 saatlik bir eğitimin yeterli olduğu iddia ediliyor. Dahası, Figure 1'in küçük yanlışlıkları nasıl düzelteceğini öğrendiği bildiriliyor ki bu da videonun sonunda kahve kapsülünü makineye doğru şekilde yerleştirmek için hareket ettirdiğini gördüğümüzde ortaya çıkıyor.

Tabii ki buradaki en ilginç olay, insansı robotun BMW'nin Spartanburg fabrikasındaki işgücüne katılacak olması. Robotlar şimdiden kademeli dağıtım için eğitime başladılar ve önümüzdeki birkaç ay içinde buradaki güce katılmaları bekleniyor.

Kaynak: Chip
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...