Tgrt Haber

TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak açıklaması: 35 bin pound güçte motor yapabiliriz

03 May 2022 12:16 - Güncelleme : 03 May 2022 12:19
TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak açıklaması: 35 bin pound güçte motor yapabiliriz

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Milli Muharip Uçak motoru için açıklamalarda bulundu.

TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak için motor üretimi sıkça gündeme gelirken, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk, MMU için 35 bin pound gücünde motor yapabileceklerini belirtti.

Akşit, AA’ya yaptığı açıklamalarda; MMU'yu 5. nesil uçak haline getirmek için gerekli işin ağırlığını, mühendislik kısmını, TEI'de yapacakları bir kurguyla başarabileceklerini ifade etti. ABD’nin en iyi savaş uçaklarından Raptor’a sahip olduğunu söyleyen Akşit, , "ABD bu uçakları kimseye satmıyor. Biz Raptorların motorunun itiş gücünü verebilecek seviyeye geldik. Milli Muharip Uçak için 35 bin pound güçte bir motor yapabileceğimize eminiz. Kendimize güveniyoruz." dedi.

‘TÜRKİYE’DE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ’

Mahmut Akşit, MMU motorunu, helikopter motorunda kullanmak üzere geliştirdikleri ve yararlandıkları teknolojileri bir üst seviyeye taşıyarak üretebileceklerinin altını çizdi. F-16 savaş uçaklarının kullandığı F-110 motorunun 29 bin pound güçte olduğunu belirten Akşin, MMU motoru için ise şu ifadelere yer verdi:

TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak açıklaması: 35 bin pound güçte motor yapabiliriz

"MMU için yapılması planlanan motorun üreteceği 35 bin pound güç, 30 bin ila 40 bin beygir arasında bir güç demektir. Tek bir motorla böyle bir güç elde edilecek ki Milli Muharip Uçağı'mızda bu gücü üreten iki motor olacak. İki tane 30 bin ila 40 bin beygir arasında güç üreten motor müthiş bir ivmeyle sizi ittiriyor. Savaş uçağının atak olması lazım. Böyle bir güce ihtiyaç var. Son 7-8 yılda yaptığımız ataklarla biz bunu Türkiye'de yapabileceğimizi biliyoruz."

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...