Tgrt Haber

Uzmanlar şaşkına döndü: Türünün ilk örneği, yürüyen köpekbalığı tüm kuralları alt üst etti

Editör: Okan Güleş / Kaynak: Fau.edu
23 Ağustos 2022 22:00 - Güncelleme : 24 Ağustos 2022 10:59
apolet,köpekbalığı

Bilim insanları herkesi hayrete düşüren bir keşfe imza attı. Yeni bir araştırma, köpekbalığı türünün yürüyen ilk cinsini ortaya çıkardı. Apolet balığı olarak isimlendirilen yürüyen köpekbalığı, insana benzer yürüme şekliyle herkesi şaşkına uğrattı.

Hayvanlarla ilgili her geçen gün yeni bir bilimsel araştırma ortaya çıkarken, denizlerin yırtıcı türlerinden köpekbalıklarıyla ilgili de ilginç bir keşif yapıldı. Araştırmacılar, türünün ilk örneği olarak tanımladığı yürüyen köpekbalığını ortaya çıkardı.

Son çalışma, çarpıcı olmasının yanı sıra bir o kadar da ürkütücü bir gerçeği ortaya çıkarıyor. İşte yürüyen köpekbalığı Apolet hakkında tüm bilgiler…

APOLET BALIĞI: TÜRÜNÜN İLK YÜRÜYEN CİNSİ

Uzmanların 'hayatta kalmanın tüm kurallarını' çiğnediğini söylediği yeni keşfedilen Yürüyen Köpekbalığı, ABD'li ve Avustralyalı bilim insanları tarafından araştırılan, türünün ilk örneği olan bir araştırmanın konusu.

Güney Büyük Set Resifi'nde bulunan Apolet Köpekbalığı (hemiscyllium ocellatum), sadece 90 santim uzunluğunda ve vücudunu kıvırarak ve kürek şeklindeki yüzgeçlerini kullanarak kendini ileri doğru iterek hem suya girebilir hem de sudan çıkabilir.

Tom Batchelor, apolet köpekbalıklarının yaşlandıkça nasıl hareket ettiklerini incelemenin, zorlu çevresel koşullarla nasıl başa çıktıklarına dair ipuçları sunabileceğini söylüyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE BAŞA ÇIKABİLİR Mİ?

Florida ve Avustralya'daki uzmanlar, köpekbalığının erken gelişimi sırasında yürüyüşünün ve yüzmesinin nasıl değiştiğini inceledi. Bu inceleme sonucu  deniz canlılarının iklim değişikliğinin etkisiyle nasıl başa çıkabileceğine dair ipuçlar verildi.

Bilim insanları, apolet köpekbalıklarının suya girip çıkma yeteneklerinin, zorlu çevresel koşullara verdiği sağlam tepkinin anahtarı olabileceğine inanıyor, ancak şimdiye kadar yaşamlarının ilk aşamalarında nasıl hareket ettikleri konusunda hiçbir çalışma yapılmadı.

En genç grup, içlerinde bulunan bir yumurta sarısı kesesini tutar ve bu da şişkin bir göbeğe neden olur. Genç apolet köpekbalıkları ise daha narin bir bedene sahiptir.

Öte yandan araştırmacılar, köpekbalıklarının yaşlarına bağlı olarak yürüme yeteneklerinde farklılık görmeyi beklediler, fakat bu hayvanların vücut şeklindeki farklılıkların gözlemlenen hareketi değiştirmediğini buldular.

Doçent Marianne Porter “Apolet köpekbalığı hareketini incelemek, bu türün ve belki de ilgili türlerin habitatlarındaki zorlu koşullar içindeki ve bu koşullardan uzaklaşabilme yeteneğini anlamamıza olanak sağlıyor” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre genel olarak bu özellikler, hava ve sudaki yırtıcılardan kaçınmak için küçük resif yarıklarına manevra yapan küçük ve bir su kütlesinin dibinde yaşayan orta dereceli yırtıcılar için hayatta kalmanın kilit yollarından.

Kaynak: Fau.edu
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Can30 Ağustos 2022 12:20

Çok önceden bilinen birşeyi lütfen yeni bulunmuş gibi sunmasınız

Sonraki Haber Yükleniyor...