Tgrt Haber

Ayılar, yılanlar derken şimdi de arılar kış uykusuna yatamadı

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
08 Şubat 2024 09:38 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 09:51
arı,kış uykusu

Adana’nın Kozan ilçesinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ayılar, yılanlardan sonra şimdi de arılar kış uykusuna yatamadı.

Kozan’da yaklaşık 20 yıldır arıcılık yapan Halil Aydoğan, ilk kez arıların kış uykusuna yatmaması ile karşılaştığını kaydederek, “20 yıldır bu işin içindeyim, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Havaların çok sıcak olması arıları yıprattı. Arıyı yazın sıcak çarptı. 6-7 çıta ile kış dönemine hazırladığımız arılar şu an 2 çıta. Bu yıl arıcıların işi gerçekten çok zor. Sonbaharda poyraz ve arı kuşu vurdu ama en çok sıcaklar arıları çatlattı.

Arılara bıraktığımız ballar duruyor. Çok büyük zayiat var. Havaların çok sıcak gitmesi arıları bu hale getirdi. 100 kovan arım vardı, şu an 60 kovana düştü. İklimler çok farklı. Yıllardan beri hobi olarak yaparım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Arılarda polen yazın kısıtlıydı. Arıların olmadığı bir yaşamda insanların olması çok zor. Bal duruyor ama arı yok” diye konuştu.

Bal üretimi yapan Ahmet Ateş ise, yayla döneminde arıların sağlıklı bir süreç geçirmediğini kaydederek, yazın aşırı sıcak olması, kışın da havaların bir türlü soğumamasından dolayı arıların kış uykusuna yatmadığını ifade etti.Ayılar, yılanlar derken şimdi de arılar kış uykusuna yatamadı - 1. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...