Tgrt Haber

Bahçesinde gördüğünde gözlerine inanamadı! Bu bir rekor

Editör: Merve Yaz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
29 Haziran 2024 15:33 - Güncelleme : 29 Haziran 2024 15:34

Malatya'da bir kayısı üreticisi bahçesinde bulunan havuzda yavrulayan Anadolu semenderini görünce gözlerine inanamadı. Nesli tehdit altında olan sarı benekli semenderlerden 25’in üzerinde gören çiftçi İlhan Tursun, ilk kez bu kadar semenderi bir arada gördüğünü ve kendisini için bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Doğanşehir'de şaşkına çeviren bir olay yaşlandı.

İlhan Tursun isimli vatandaş, bahçesindeki havuza su doldurmak istediği esnada halk arasında Anadolu semenderi olarak bilinen sarı benekli semenderleri gördü.

Siyah renkli ve üzerinde sarı benekler bulunan, boyu 10-15 santimetre arasında değişen Anadolu semenderi genellikle orman açıklıkları, su kenarları, taşlık ve kayalık alanlarda yaşıyor.

Bahçesinde gördüğünde gözlerine inanamadı! Bu bir rekor - 1. Resim

ENDEMİK BİR TÜR 

Endemik tür olduğu için yaşam alanlarının korunmasının önemli olduğu bilinen zehirsiz Anadolu semenderlerini gören çiftçi İlhan Dursun, hayvanların bir süre sonra doğaya döneceklerini umuyor.

 

Bahçesinde gördüğünde gözlerine inanamadı! Bu bir rekor - 2. Resim

25'İN ÜZERİNDE ÇIKTI

Aynı zamanda Malatya Organik Meyve Üreticileri Birliği Başkanı da olan İlhan Tursun, “Tesadüfen havuza su vermek istediğim esnada 25‘in üzerinde semender çıktı.

Muhtemelen burada üremiş ve çoğalmışlar. Nasıl beslendiklerini bilemediğimiz için havuzu da kullanamıyoruz. Bazen tahliye borusundan çıkıp geri dönüyorlar. Bulundukları yeri nemlendirdim, bakalım ne yapmak gerekir bilmiyoruz. Muhtemelen tekrar tahliye borusundan doğaya gideceklerdir diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

BÖYLESİNİ İLK KEZ GÖRÜYORUM 

İlk kez bu kadar semenderi bir arada gördüğünü de söyleyen Tursun, “Bizim bu bölgede nadirde olsa görünüyordu özellikle yağmurlu havalardan sonra. Ama bu kadarını bir arada bulmak bana göre rekordur. Nesli tükenmekte olan Anadolu semenderi diye geçiyor ama nerelerde var bilmiyoruz. Bu bölgeye has olduklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...